Wskaźnik sentymentu rynku – czy warto jemu zaufać?

Jedną z popularnych metod analizy rynku jest posługiwanie się wskaźnikami sentymentu. Posługują się nimi zarówno komentatorzy, medialni eksperci, jak i inwestorzy oraz zarządzający.

Wskaźniki nastroju inwestorów

Co to jest wskaźnik sentymentu rynku?

Sentyment rynkowy można zmierzyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich bazuje na danych liczbowych, które prezentują transakcje, jakie zawierają inwestorzy. Druga grupa wskaźników nastroju powstaje w wyniku badania opinii inwestorów lub osób zawodowo związanych z rynkiem kapitałowym i dotyczy przewidywanej przez nich koniunktury.

Funkcje

Obserwowanie takich wskaźników pozwala stwierdzić, jak wyglądają na danym rynku proporcje pomiędzy optymistami i pesymistami. Z reguły przewaga optymistów pojawia się w trendzie wzrostowym, z kolei pesymiści dominują w trendzie spadkowym. Oprócz tych informacji wskaźniki te mają wartość prognostyczną. Otóż, wśród inwestorów można znaleźć takich, którzy działają wbrew opinii większości. Prekursorem tej koncepcji jest Humphrey B. Neill, który w 1954 roku wydał książkę „The Art Of Contrary Thinking”. Autor tej teorii uznał, że kiedy dochodzi do sytuacji w której zdecydowana większość ludzi ma podobną opinię w określonej sprawie, to na ogół jest ona błędna. Większość nie ma racji, dlatego rozsądny inwestor powinien postąpić wbrew opinii ogółu. Takich inwestorów określa się kontrarianami. Zatem wskaźniki nastroju możemy wykorzystać w sposób kontrariański. Gdy sygnalizują zbyt dużą dawkę optymizmu, to z reguły niedługo rynek czeka trend spadkowy. Z kolei skrajny pesymizm jest typowy dla okresu poprzedzającego fazę wzrostów.

Przykład

Badaniem nastrojów inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych zajmuje się Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). W cotygodniowej ankiecie inwestorzy odpowiadają na pytanie czy giełda wzrośnie, spadnie, czy nie zmieni swojego poziomu w kolejnych sześciu miesięcy. Na tej podstawie wyznaczany jest Indeks Nastroju Inwestorów (INI), który jest publikowany w każdy czwartek. Wskaźnik INI obliczany jest na podstawie równania: „odsetek byków” minus „odsetek niedźwiedzi”. Odsetek inwestorów niezdecydowanych co do przyszłego trendu nie jest uwzględniany w obliczeniach. Na przykład jeśli byków jest 30% i odejmiemy od tego udział niedźwiedzi w wysokości 10% to INI przyjmie wartość 20%. Innymi słowy wskaźnik jest dodatni, jeśli udział byków jest większy, natomiast ujemne wartości obrazują przewagę niedźwiedzi.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów Źródło: www.sii.org.pl

Indeks Nastrojów Inwestorów
Źródło: www.sii.org.pl

Interpretacja

Uwagę skupia fakt, że historyczna analiza  wskaźnika INI pozwala określić skrajne wartości (maksimum lub minimum). Tym samym, stosując strategią kontrariańską można wyznaczyć giełdowy szczyt lub dołek. Bieżące wartości wskaźnika nastroju inwestorów znajdują się na najniższym poziomie w całej historii badania INI. Tak słabe nastroje dają podstawę do silniejszego odreagowania ostatnich spadków. Taki scenariusz wspiera zmiana nastawienia inwestorów do rynków wschodzących (Chiny, Brazylia, Argentyna), drożejące surowce (ropa, miedź) oraz stymulacyjna polityka banków centralnych (EBC, Bank Japonii).

Podsumowanie

Warto jednak pamiętać, że wskaźnik sentymentu dostarcza tylko pewnego rodzaju informacji i tak jak w przypadku innych podobnych wskaźników, należy z niego korzystać rozsądnie, stosując zasady zarządzania ryzykiem i kapitałem. Dlatego należy stosować to narzędzie jedynie jako pomoc w optymalizacji strategii inwestycyjnej, a nie jako samodzielną i niepodważalną zapowiedź przyszłego ruchu rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.