Peter Lynch – inwestor, który „pokonał giełdę”

Na liście największych autorytetów giełdowych nie może zabraknąć Petera Lyncha. Jego najlepszą wizytówką są znakomite wyniki osiągane przez 13 lat zarządzania funduszem Fidelity Magellan Fund. Wartość aktywów zarządzanych przez Petera Lyncha wzrosła w okresie 13 lat z poziomu 20 mln USD do 14 mld USD, a średnia roczna stopa zwrotu z inwestycji w akcje wyniosła 27 proc.

Peter Lynch

Nasz bohater jako podstawę stosowanej strategii uznawał wnikliwą analizę spółki, którą zamierzał kupić. Nie była to jednak typowa analiza fundamentalna, skupiająca się na ocenie raportów finansowych, z rachunkiem zysków i start oraz bilansem na czele. Peter Lynch większą uwagę niż do danych przywiązywał do opinii klientów, którzy kupują / korzystają z produktów / usług danej spółki. Przy wyborze spółek do portfela posiłkował się również opinią najbliższej rodziny i przyglądał się aktualnym trendom panujących wśród konsumentów. Dopiero po zebraniu tych informacji Lynch przystępował do tradycyjnego analizowania fundamentów i oceny dalszego potencjału rozwoju przedsiębiorstwa.

Swoje umiejętności i doświadczenie Peter Lynch zebrał w książce pt. „Beating the Street”, która na naszym rynku księgarskim ukazała pod tytułem „Pokonać giełdę”.

Poniżej przybliżymy główne zasady opisane w tej pozycji:

 • Za wszystkimi akcjami stoją konkretne firmy. Trzeba znać spółki w które się inwestuje;
 • Nie przejmuj się prognozami medialnymi, jeżeli analiza fundamentalna mówi co innego;
 • Jeżeli kupujesz akcje znakomitych przedsiębiorstw, czas stoi po Twojej stronie;
 • Jeżeli przeanalizujesz sytuację 10 przedsiębiorstw, to znajdziesz jedno, w którym sytuacja wygląda lepiej od przewidywań rynku;
 • Unikaj modnych spółek z modnych branż;
 • Wiedz co posiadasz w portfelu i wiedz dlaczego to posiadasz;
 • Naprawdę dobry inwestor nie polega tylko i wyłącznie na własnym przeczuciu. Zanim zainwestuje swoje pieniądze, daje sobie czas na przeprowadzenie gruntownej analizy. Poza tym doskonale zdaje sobie sprawę, że to, co dzisiaj jest dobrym pomysłem, jutro może okazać się pomyłką. Pamiętaj o tym, żebyś regularnie oceniał i szacował swoje inwestycje, by upewnić się, że twoje założenia są cały czas poprawne.

I te bardziej dosadne:

 • Wejdź w biznes, który jest w stanie poprowadzić nawet idiota- bo wcześniej czy później prawdopodobnie idiota będzie nim prowadził;
 • Na giełdzie nerwy ze stali są ważniejsze od intelektu;
 • Nikt nie jest w stanie przewidzieć tego co się stanie z sytuacją na giełdzie, ze stopami procentowymi czy z gospodarką;
 • Jeśli spędzasz więcej niż 13 minut analizując gospodarkę i prognozy rynkowe, właśnie straciłeś 10 minut

 

Z kolei na liście kluczowych wskaźników fundamentalnych Lyncha wyróżnioną pozycją jest stosunek kapitału własnego do aktywów danej spółki. Wskaźnik ten obliczamy dzieląc wartość kapitału własnego (pozycja licznika) przez poziom aktywów (pozycja mianownika). Wynik mnożymy przez 100, aby uzyskać wynik wyrażony w %. Bezpieczny poziom to ok. 60%, jednak wymagane jest traktowanie każdej spółki indywidualnie. Dopiero wnikliwa analiza bilansu pozwala nam określić poziom tego wskaźnika. Wymagana jest bowiem sytuacja, w której aktywa trwałe przedsiębiorstwa były w pełni finansowane przez kapitał własny. Chodzi bowiem o to, aby firma była w stanie zachować płynność finansową nawet w sytuacji wypowiedzenia umowy kredytowej przez instytucję dostarczającą kapitał obcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.