Warren Buffett – amerykański sen

W naszym cyklu publikacji poświęconych wybitnym inwestorom przyszedł czas na Warrena Buffetta – człowieka, który stał się legendą, przykładem amerykańskiego snu i żywym dowodem na to, że dzięki giełdzie można dorobić się wielkiego majątku i utrzymywać go przez lata. Buffett niezależnie od rynkowej koniunktury od dłuższego czasu zajmuje miejsce się na szczytach list najbogatszych ludzi świata. Dzięki swojemu zmysłowi inwestycyjnemu nazywany bywa „Wyrocznią z Omaha”  lub „Mędrcem z Omaha” – niemal wszystkie jego decyzje inwestycyjne okazały się trafione.

warren-buffett źródło: investwithalex.com 

 

Biografia Buffeta

Urodził się 30 sierpnia w Omaha w stanie Nebraska. W wieku 12 lat przeprowadził się wraz z rodzicami do Waszyngtonu. Talenty biznesowe ujawniły się wcześnie. Jako nastolatek roznosił gazety (sam Buffett szacuje, że na rowerze rozwiózł 500 tys. gazet) , sprzedawał gumę do żucia i Coca-colę, wstawiał do barów automaty do gry.  Skończył Columbia Business School (ekonomia), gdzie wykładał Benjamin Graham (https://www.edukacjagieldowa.pl/2015/12/benjamin-graham-ojciec-analizy-fundamentalnej/), którego idee wywarły silny wpływ na inwestycyjne zasady Buffeta.  Zgromadzony przez lata ogromny majątek zawdzięcza wyłącznie sobie.

 

Strategia Buffeta

Jego strategia polega na „inwestowaniu w wartość” – nabywaniu dużych pakietów akcji niewielkiej liczby spółek. Firmy dobiera nadzwyczaj starannie, dokładnie poznając ich sytuację, działalność i perspektywy. Jest zwolennikiem inwestowania długoterminowego. Wartość akcji szacuje m.in. za pomocą metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Flagową inwestycją Buffeta było kupno akcji Coca-Coli, na czym zarobił ogromne pieniądze.

Styl Buffetta stoi w opozycji do teorii portfelowej Markowitza, gdzie podstawowym elementem ograniczania ryzyka jest dywersyfikacja portfela. Buffet uważa, że jest dokładnie przeciwnie: obserwowanie i zarządzanie akcjami kilku spółek jest dużo łatwiejsze niż szerokim portfelem.  Dzięki bardzo dobrej znajomości spółek możliwa jest też maksymalizacja prawdopodobieństwa uzyskania wysokiego zysku. Natomiast portfel składający się z kilkudziesięciu walorów może osiągąć najwyżej przeciętne wyniki. Swojej strategii Buffett jest wierny od wielu lat.

 

Buffett dzisiaj

Pierwsze akcje kupił mając zaledwie 11 lat,  zaczynał od kilku dolarów.  Milionerem został w wieku lat 32, w wieku 49 lat po raz pierwszy pojawił się na liście 400 najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”.  Dziś Buffett jest magnatem biznesu,  większościowym udziałowcem wartej kilkadziesiąt miliardów dolarów kompanii ubezpieczeniowej i inwestycyjnej Berkshire Hathaway.

 

Buffett filantrop

Założył i sponsoruje fundację The Buffett Foundation, wspiera również finansowo inne fundacje charytatywne. Zobowiązał się przeznaczyć na cele charytatywne większość swojego majątku. Do końca 2014 r. rozdał 22,7 mld dolarów, co według szacunków „Forbes” stanowiło 37% posiadanej fortuny.

 

Cytaty Buffetta:

  • Drżyj, gdy inni są zachłanni. Bądź zachłanny, gdy inni drżą.
  • Dużo lepiej jest kupić wspaniałą firmę za przeciętną cenę, niż przeciętną firmę za wspaniałą cenę.
  • Patrz na rynkowe zmiany raczej jak na przyjaciela, a nie wroga – korzystaj z szaleństwa, ale nie bierz w nim udziału.
  • Ryzyko bierze się z nieświadomości swoich poczynań.
  • Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy. Zasada nr 2: Zawsze pamiętaj o zasadzie nr 1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.