Nowy podatek od sprzedaży detalicznej – kto zyska a kto straci?

Nowym podatek od sprzedaży detalicznej będą objęte wszystkie sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni. Kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln złotych netto miesięcznie. Kolejne progi podatkowe to 0,7% do 300 mln zł miesięcznie oraz 1,3% powyżej 300 mln zł miesięcznie. Projekt podatku przewiduje również stawkę 1,9% od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy. Podatek ma docelowo dotknąć zagraniczne sklepy wielkopowierzchniowe. Jednak nie tylko one stracą – kolejka podmiotów/osób, które stracą na podatku jest długa…

Nowy podatek od sprzedaży detalicznej

Inwestorzy a podatek od sprzedaży detalicznej 

Po pierwsze należy pamiętać, że za każdą spółką, nawet wielkimi giełdowymi molochami, stoją ludzie. W pierwszej kolejności stracą więc inwestujący w spółki giełdowe. Część z opodatkowanych spółek jest notowana za granicą (Jeronimo Martins – właściciel Biedronki w Portugali, Tesco – w Wielkiej Brytanii, Carrefour – Francji). Stracą także polscy akcjonariusze poczynając od PKN Orlen, przez odzieżówkę, aż po hipermarkety – oczywiście w dużo mniejszym stopniu niż spółki zagraniczne. Najbardziej podatek odczują sklepy, które nakładają niskie marże na swoje produkty. W przypadku Biedronki prognozowany podatek wyniesie 545,5 mln zł, co będzie stanowiło 38% zysków netto. Z mniejszych detalistów mocno ucierpi Redan i Emperia. Natomiast mniejsze znaczenie podatek będzie miał w przypadku spółek z dobrami luksusowymi (wysokomarżowe). Wittchen odda tylko 4% zysków, a Monnari 6%.

Spółka Podatek

(PLNm)

Podatek jako % EBITDA Podatek jako % zysku netto Spółka Podatek

(PLNm)

Podatek jako % EBITDA Podatek jako % zysku netto
Bytom 1.2 7% 10% Próchnik 0.2 6% 5%
CCC 15.3 5% 6% Redan 4.7 23% 84%
CDRL 1.1 6% 10% Solar 1.3 12% 25%
Gino Rossi 2.4 12% 43% Vistula 5.3 9% 17%
Intersport 2.1 38% n.m. Wittchen 1.1 3% 4%
LPP 33.9 5% 9% Wojas 2.0 10% 22%
Monnari 1.7 5% 6% Emperia 20.5 25% 67%
Próchnik 0.2 6% 5% Jeronimo Martins 545.2 17% 38%
Szacunki ING Securities

 Dostawcy a podatek od sprzedaży detalicznej

Niewątpliwie sieci handlowe, które mają ogromną siłę negocjacyjną, będą chciały część kosztów przerzucić na dostawców. Tak więc z zakładanych 2 mld zł dużą część zapłacą niestety producenci. Mocne negocjacje trwają w tej chwili z producentami słodyczy Colian oraz Wawel. Presji na ceny próbują także oprzeć się producenci innych artykułów spożywczych, między innymi: Kania, Tarczyński, Duda.

Konsumenci a podatek od sprzedaży detalicznej

Sieci handlowe część kosztów przerzucą też na odbiorców, czyli na konsumentów. To właśnie obawy o wzrost cen w supermarketach budziły największe zastrzeżenia polityków. Zapowiedzi ministrów były takie, że ceny nie wzrosną… rzeczywiście tak może się stać pod warunkiem, że część kosztów wezmą na siebie sprzedawcy i dostawcy.

Nie wszyscy stracą… a niektórzy zyskają

W zasadzie można wymienić 2 grupy podmiotów, które mogą zyskać na podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Primo – małe sklepy lokalne. W związku z tym, że sklepy z przychodami od sprzedaży poniżej 1,5 mln złotych zwolnione są z podatku, lokalne sklepy mogą nie zapłacić podatku w ogóle. Wielu klientów może postanowić robić zakupy częściej u lokalnych dostawców, ponieważ różnice cen między sieciami a lokalnymi sklepami nie będą tak duże. Secundo – sklepy internetowe. Sklepy internetowe także mogą zyskać w związku podatkiem i to pomimo, że sprzedaż internetowa także będzie opodatkowana. Wynikać to może z tego, że w wielu przypadkach internetowi sprzedawcy mogą zwolnić pracowników w Polsce i przenieść biznes za granicę, gdzie podatku nie będą musiały płacić. Wielu klientów może częściej korzystać z takich sklepów niż z tradycyjnych i mogą odnotowywać większe obroty… ze stratą dla Fiskusa, który nie tylko nie zobaczy opłaty od sprzedaży, ale też: VATu, podatku dochodowego PIT i CIT, a ZUS składek od pracowników. Wzrosnąć mogą natomiast wydatki na pomoc dla bezrobotnych. W skrajnym przypadku podatek może przynieść nawet ujemne wpływy do budżetu Państwa.

2 komentarzy

  1. avatar
    Tomasz Wyłuda,

    Ograniczy transfer zysków ale tylko w pewnym stopniu. Cześć podatku zostanie przerzucona na klientów a część na dostawców. Budżet Państwa będzie miał bardzo duże zapotrzebowanie na dochody w przyszłym roku w związku z programem 500+ i podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do 8000zł co zapowiedziała Pani Premier i Prezydent.

  2. avatar

    Podatek od hipermarketow to nowe rozwiazanie, wczesniej niestosowane w Polsce. Ma ograniczyc transfer zyskow ze sprzedazy detalicznej w Polsce przez duze koncerny do innych krajow, stworzyc rowne reguly konkurencji dla malych i duzych sklepow oraz przyniesc dodatkowy dochod dla budzetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.