Dr Alexander Elder – od medycyny do inwestowania

Kontynuujemy cykl publikacji o wybitnych inwestorach. Drugą kartę na liście słynnych graczy zajmuje dr Aleksander Elder. Polskim inwestorom znany jest on przede wszystkim z książki pt. „Zawód Inwestor Giełdowy”. W swojej publikacji Elder połączył analizę techniczną z aspektami psychologii.

Zdjęcie Aleksandra Eldera

Nauka

Alexander Elder urodził się na początku lat 50-tych w ZSRR w Leningradzie (obecnie Sankt Petersburg). Edukacja szkolna zaprowadziła go do zawodu lekarza o specjalności psychiatry. Praca na promie nie była jednak jego marzeniem. Udana ucieczka ze statku i otrzymany azyl polityczny w USA pozwoliły mu na rozwinięcie skrzydeł jako publicysta, redaktor. Osiedlił się w Nowym Jorku, gdzie pod koniec lat 70tych zainteresował się rynkiem kapitałowym, by później założyć firmę szkoleniową dla inwestorów – Financial Trading Seminars Inc.

Wyznawca 3M

Skrót 3M może kojarzyć się z nazwą jednej z największych amerykańskich korporacji przemysłowych wchodzących w skład indeksu Dow Jones. 3M to również akronim trzech zasad stosowanych przez Eldera:

  • M jak Mind (Umysł),
  • M jak Method (Metoda)
  • M jak Money (Pieniądze).

Dopiero połączenie tych trzech elementów jest kluczem do sukcesu na rynkach finansowych.

 

Eldera trudna droga do sukcesu

Praca zawodowa Eldera w zakresie medycyny pozwalała mu przerwać trudne okresy dążenia do sukcesu na giełdzie. Jak każdy inwestor, również Elder, kilka razy wyzerował swój rachunek inwestycyjny. Nie poddał się jednak i nie zrezygnował w dążeniu do opracowania zasad skutecznej spekulacji.

Złote myśli inwestycyjne:

– celem dobrego inwestora nie jest zarabianie pieniędzy, lecz prawidłowe przeprowadzenie transakcji. Jeżeli podejmuje właściwe decyzje inwestycyjne, wówczas pieniądze pojawiają się nieomal automatycznie,

– inwestor sukcesu musi opanować trzy podstawowe elementy gry na giełdzie, które są rozwinięciem wspomnianej metody 3M:

  1. solidną konstrukcję psychiczną – umysł,
  2. logiczny system inwestycyjny – metoda,
  3. dobry plan zarządzania pieniędzmi – pieniądze.

– zacznij prowadzić dziennik – Elder sugeruje zapis prowadzonych transakcji, z uwzględnieniem przyczyn wejścia i wyjścia z rynku. Należy szukać powtarzających się schematów sukcesów i porażek i uczyć się na błędach z przeszłości,

– Elder zwraca szczególną uwagę na pracę nad wypracowaniem odpowiedniej cierpliwości przy inwestycjach i wyeliminowaniu chciwości.

Podkreśla, że naszym celem jest grać DOBRZE, a nie grać CZĘSTO

Zwycięzcy i przegrani

Zdaniem Eldera sukces na rynku finansowym zależy przede wszystkim od skutecznego ujarzmienia emocji i wykorzystania możliwości jakie oferuje umysł. To proste założenie w teorii, jest jednak niezwykle trudne do realizacji w praktyce. Sposobem na realizację tej zasady jest rozpoczynanie gry na giełdzie małymi kwotami i stopniowy wzrost zaangażowania i tym samym obciążenia dla naszego umysłu. Ponadto inwestor, nie powinien wpadać w euforię z powodu wygranej, jak również w depresję z powodu porażki.

Najważniejsze cele inwestora w zakresie zarządzania finansami

  1. Głównym celem zarządzania pieniędzmi jest przetrwanie na rynku.
  2. Drugi ważny cel to wypracowanie stałej stopy zwrotu.
  3. Dopiero trzecie miejsce na tej liście zajmują wysokie zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.