Wielcy i sławni inwestorzy – Sir John Tempelton

Rozpoczynamy cykl artykułów o znanych inwestorach. W naszym pierwszym przeglądzie zajmiemy się sylwetką Sir Johna Tempeltona (ur. 1912 – zm. 2008). Barwna postać 20. wieku, która wpłynęła na losy branży inwestycyjnej i uważana jest za ojca chrzestnego funduszy inwestycyjnych.

John Tempelton

John Tempelton

Nauka podróże, praca – filary życiowego sukcesu

Nauka

John Tempelton urodził się w małym miasteczku Winchester w USA w zubożałej przez Wielką Depresję rodzinie. Z powodu problemów finansowych rodziców nie było stać na wysłanie młodego Johna na studia, jednak silny opór i determinacja chłopca sprawiają, że pozyskuje pieniądze na edukację trudniąc się pracą fizyczną. Za wypracowane pieniądze zakupuje książki i opłaca czesne na Wydziale Prawa na Uniwersytecie Yale w USA. Dobre wyniki w nauce pozwalają mu nawet na otrzymanie stypendium. Zafascynowany światem nauki wyrusza do Europy, gdzie podejmuje kolejny fakultet na Wydziale Sztuki na Uniwersytecie Oxford w Wielkiej Brytanii.

Podróże

Następnie podejmuje podróż życia, zwiedzając 35 krajów, głównie na Dalekim Wschodzie m.in. dotarł do ogarniętej biedą Kalkuty i Bangkoku. Jak wspomina Tempelton, to był ważny moment w jego życiu, bowiem mocno wpłynął na jego osobowość.

Praca

Po wojażach wraca do USA i rozpoczyna przygodę z Wall Street, gdzie zatrudnia się jako pracownik szeregowy w mało znanej firmie inwestycyjnej. Za zarobione pieniądze kupuje udziały w podupadającej firmie doradztwa inwestycyjnego. Jedną z pierwszych inwestycji był zakup akcji groszowych 104 firm notowanych na NYSE. W sumie zainwestował kapitał w wartości 10 tys. dolarów. Spośród wszystkich spółek, 34 firmy zbankrutowały. Niemniej Tempelton wyszedł z tej inwestycji obronną ręką, bowiem pomnożył aż czterokrotnie swój majątek w ciągu 4 lat. Z osiągniętych zysków zakłada pierwszy na świecie międzynarodowy fundusz inwestycyjny, który od połowy 50-lat do 1992 pozwalał na wypracowanie średniorocznej stopy zwrotu na poziomie 15 proc, tymczasem indeks S&P500 w tym okresie rósł średnio 11 proc.

Tajniki inwestycyjne

Zagłębiając się w tajniki inwestycyjne, które stosował Tempelton warto wspomnieć, że dużą wagę przywiązywał do fundamentów. Zawsze stawiał wyższość analizy fundamentalnej nad techniczną. Stawiał na spółki o zdrowej kondycji finansowej, które były jednocześnie zapomniane przez inwestorów. Skupiał uwagę na spółkach o dużym potencjale wzrostowym, które stawiają na badania i rozwój oraz przyczyniają się do poprawy jakości życia na świecie. Jeden z jego funduszy koncentrował się na spółkach biotechnologicznych i inżynieryjnych na których zarobił fortunę. Ponadto warto zwrócić uwagę na długi horyzont inwestycyjny, który preferował w swoich strategiach. Był zwolennikiem lokowania kapitału na wiele lat.

Ważne cytaty

Warto również pochylić się nad jego sławnymi cytatami:

„Jeśli chcesz osiągać naprawdę dobre rezultaty na giełdzie, musisz robić dokładnie odwrotnie niż to co aktualnie robi większość”

„Jeśli chcesz osiągnąć dobre rezultaty na giełdzie musisz być fundamentalistą”

Ciekawostki z życia

John Tempelton znany jest również z działalności filantropijnej. W 1972 roku ufundował tzw. nagrodę Tempeltona w wysokości 1 mln USD dla osób, które osiągnęły sukcesy na polu naukowym mogące przyczynić się do rozwoju ludzkości. Przekazał wielomilionowe wsparcie dla brytyjskiej nauki, dzięki czemu został uhonorowany przez Królową Elżbietę II tytułem szlacheckim. Założył także swoją fundację, wspierającą działalność charytatywną. W 1999 magazyn Money nadał mu tytuł Inwestora Giełdowego 20. wieku.

Portfele inwestycyjne

Inwestorzy, którzy są zainspirowani strategią Johna Tempeltona polecamy portfele inwestycyjne znajdujące się w naszej ofercie, które uwzględniają długoterminowy charakter inwestycyjny i aspekt fundamentalny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.