S&P500 – tylko korekta, czy zmiana trendu?

Załamanie indeksu S&P500, które miało miejsce w drugiej połowie sierpnia br. spowodowało, iż inwestorzy na całym świecie próbują odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to jedynie realizacja zysków w ramach długoterminowego trendu wzrostowego, czy też mamy do czynienia z zapowiedzią dłuższego okresu słabszej koniunktury. Na szczęście dla posiadaczy akcji nastroje giełdowe w USA wyraźnie poprawiły się na początku października br., co spowodowało, iż w dużej mierze widmo dalszego załamania zostało oddalone. Gracze trzymają jednak rękę na pulsie, a wskazówek do dalszych działań szukać można w:

  • statystykach makro oraz
  • wynikach finansowych amerykańskich spółek.

Wykres dzienny indeksu S&P500

Wykres S&P500

Negatywną presję na wyceny akcji w USA wywiera w ostatnim czasie słaby rynek surowcowy i gorszy okres chińskiej giełdy akcji. Pozostające w średnioterminowej tendencji spadkowej kursy miedzi i ropy naftowej bardzo szkodzą chińskiej gospodarce. Państwo Środka próbuje jednak złagodzić ryzyko globalnego spowolnienia poprzez działania stymulacyjne gospodarkę, w tym obniżki stóp procentowych (ostanie cięcie w ubiegły piątek o 25 pb.).

Opublikowane dane o PKB w USA za II kw. 2015 r. jak na razie nie potwierdzają pesymistycznego nastawienia do rynku akcji. Wzrost gospodarczy za oceanem w tym okresie wyniósł 3,7%. Dodatkowo skorygowano w górę dane za I kwartał z -0,2% do +0,6%. Papierkiem lakmusowym na kolejne okresy będą wyniki finansowe amerykańskich spółek.

 

PKB USA (kw./kw.)

PKB USA (kw./kw.)

 

Ze spółek, które do tej pory podały wyniki kwartalne za III kw., większość osiągała rezultaty lepsze od oczekiwań na poziomie zysku netto. W zestawieniu przychodów sytuacja jest mniej optymistyczna, gdyż ok. 60 proc. firm odnotowało sprzedaż niższą od rynkowych prognoz. Konsensus zakłada jednak, że zyski amerykańskich spółek obniżą się w III kw. o 4 proc. w ujęciu r/r. Realizacja takiego scenariusza jest mocno prawdopodobna i będzie to pierwszy kwartał spadku zysków spółek od III kw. 2009 r.

Można jednak przypuszczać, że pogorszenie będzie miało mniej dotkliwy charakter, gdyż zwykle oczekiwania przed sezonem wyników są dużo bardziej pesymistyczne od opublikowanych faktycznie raportów spółek. Tak też było w I kw. br., kiedy to oczekiwano spadku zysków o ponad 3%, tymczasem faktycznie odnotowano niewielki wzrost. W II kw. br. spółki wykazały symboliczny wzrost zysków o 0,1% r/r wobec prognozy spadku o 4,5%. Jest jednak mocno prawdopodobnie, że dynamika osiągnięć spółek w III kw. br. będzie ujemna.

Szacunki (estimates) oraz ostateczne odczyty (actuals) zysku na akcję (EPS) spółek wchodzących w skład indeksu S&P500 prezentuje poniższy wykres.

Szacunki i wyniki spółek w USA

 

Mariusz Puchałka
Analityk giełdowy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.