Ropa w objęciach matki natury

Kolejny raz na naszym blogu poruszamy kwestię wpływu pogody na notowania surowców. Tym razem przyjrzymy się cenom ropy, które w najbliższym czasie mogą ulec sporym wahaniom ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Mowa o rozpoczynającym się sezonie aktywności huraganów.

Wpływ pogody na notowania instrumentów towarowych jest powszechnie znany każdemu inwestorowi. Na naszym blogu poruszaliśmy temat wpływu wysokich temperatur na notowania zbóż. Teraz przyszła kolej na wyjaśnienie kwestii wpływu huraganów na notowania ropy. Temat jest „na czasie”, bowiem amerykańskie National Hurricane Center poinformowało o oczekiwaniu wystąpienia huraganu na wschodnim wybrzeżu USA.

 

01Hurricane-web-superJumbo

Zdjęcia satelitarne huraganu Joaquin na zachodnim Atlantyku, dzięki EPA-Europejskiej Agencji Fotograficznej

 

Ponadto synoptycy poinformowali, że część wschodniej części Stanów Zjednoczonych już zostało dotkniętych przez ulewne deszcze, które spowodowały powodzie.

 

skutek

 

Dodatkowo skalę zagrożeń wynikających z wystąpienia dalszych podtopień oraz ewentualnych zniszczeń może zintensyfikować huragan Joaquin, który dotarł już do Wysp Bahama(bieżące miejsce położenie huraganu można sprawdzić na interaktywnej mapie pod adresem http://www.nytimes.com/interactive/2015/10/01/us/hurricane-joaquin-map.html).

 

Z tego powodu specjalne środki ostrożności podjęto w USA, szczególnie na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W konsekwencji znacząco wzrosły obawy dotyczące możliwości przerwania działalności sektora naftowego w tej części kraju, dlatego w ostatnich dniach wzrosły ceny ropy naftowej.

 

Notowania ropy naftowej typu Crude

Notowania ropy naftowej typu Crude

 

Według prognoz, największe zagrożenie dla działalności szybów naftowych wystąpi pod koniec tego tygodnia, kiedy huragan Joaquin ma dotrzeć do terenów USA. Tym samym istnieje duże ryzyko, że ceny ropy jeszcze wzrosną na fali obaw do ograniczenie podaży ze strony amerykańskich platform wiertniczych. Ryzyko to nasili się, jeśli skala zniszczeń okaże się większa od oczekiwań.

W tej wersji można spodziewać się, że cena „czarnego złota” poszybuje w rejon 59 USD/baryłka. W przeciwnym wypadku należy oczekiwać stabilizacji notowań ropy naftowej z uwagi na występujące ryzyko dalszego spowolnienia gospodarczego na świecie oraz wzrost nadpodaży wynikający m.in. z słabego popytu na surowiec oraz wejście na rynek Iranu – jednego z największych producentów paliwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.