Robert Lewandowski na giełdzie – czyli czy można cały czas odnosić sukcesy w inwestowaniu?

Patrząc na ostatnie dokonania lidera naszej reprezentacji Roberta Lewandowskiego nasuwa się pytanie: jak długo utrzyma się jego niesamowita forma? Jako grający na giełdzie możemy rozszerzyć pytanie: czy grając na giełdzie możemy odnosić same sukcesy?

Teoria rynków finansowych głoszona przez część wykładowców finansów mówi, że rynki są efektywne i nie można osiągać ponadprzeciętnych stóp zwrotu w długim okresie (jednym słowem giełda to kasyno). Jednak praktyka pokazuje co innego – przykładem może być Warren Buffet (guru inwestowania, multimiliarder – taki odpowiednik Roberta na rynkach finansowych), który systematycznie osiąga wyniki lepsze niż rynek.

Nie tylko wyniki osiągane przez guru inwestycji pokazują, że teoria o efektywności rynków jest błędna. Na rynkach krajów rozwiniętych obserwuje się szereg anomalii, które w dłuższej perspektywie pozwalają na osiąganie ponadprzeciętnych zysków. Jedną z takich anomalii jest inwestowanie w spółki z niskim wskaźnikiem Cena/Zysk (C/Z). Na rynkach zagranicznych zaobserwowano, że inwestując w spółki z niskim wskaźnikiem C/Z można w długiej perspektywie uzyskiwać wyniki lepsze niż rynek. Czy takie same anomalie występują na warszawskim parkiecie?

Testujemy strategię opartą na C/Z!

W okresie od 2008-10-01 do 2015-10-01 przebadaliśmy spółki z New Connect i GPW pod względem wskaźnika C/Z (liczonego jako obecną cenę do zysku z 4 ostatnich kwartałów). W tym celu portfel spółek podzielono na 10 grup od najmniejszej wartości wskaźnika (1 decyl) do największej wartości wskaźnika (10 decyl). Tak skonstruowane portfele zmieniano pod względem składu i wartości co miesiąc.

CZ

Źródło: Opracowanie własne

Wyniki badań zaprezentowano na wykresie. Spółki znajdujące się w pierwszym 10%  (o najniższej wartości wskaźnika C/Z) pozwalały na osiąganie najwyższych stóp zwrotu. Spółki znajdujące się w pierwszym decylu pozwalały na osiągniecie stopy zwrotu w badanym 7-letnim okresie na poziomie 431,75% co daje średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 26,96%. Drugi decyl spółek także osiągał ponadprzeciętne stopy zwrotu, za badany okres stopa zwrotu wyniosła 305,65% co dało średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 17,31%. Trzeci decyl spółek pozwolił na osiągnięcie ponadprzeciętnych stóp zwrotu. Ta grupa osiągnęła stopę zwrotu na poziomie 134,33% co jest 12,9% rocznie. Pozostałe grupy spółek nie pozwalały osiągać ponadprzeciętnych stóp zwrotu. Widać wyraźną hierarchię: im wyższy decyl tym niższe stopy osiągane przez spółki. Indeks WIG osiągnął w badanym okresie stopę zwrotu na poziomie 52,25% co daje roczną stopę zwrotu na poziomie 6,19%.

Konsekwencja, cierpliwość i dobra strategia inwestycyjna

Odpowiadając na pytanie w tytule – jest możliwe pokonywanie rynku przy odpowiednio skonstruowanej strategii inwestycyjnej w długim okresie. Patrząc na wykres nie sposób zauważyć, że pierwsze większe różnice pojawiają się po około 5 latach (i taki powinien być minimalny okres inwestycji w akcje). W krótszym okresie inwestowanie na giełdzie przypomina grę losową, w której o sukcesie decydują pojedyncze inwestycje. W przypadku gry Roberta Lewandowskiego możemy zaobserwować kilka meczów bez bramek ale też są momenty kiedy wychodzi każde dotknięcie piłki, czyli 5 goli w 9 minut. Podobnie ma się sytuacja na giełdzie. Przez kilka kwartałów możemy obserwować gorsze wyniki inwestycyjne a później kilka dobrych inwestycji, które przynoszą znaczne zyski. W długim terminie liczy się konsekwencja, cierpliwość i dobra strategia inwestycyjna.

Tego rodzaju nieefektywności rynkowe w bardziej rozbudowanej formie wykorzystujemy także my w ING przy budowie naszych strategii inwestycyjnych. Największą część z tych  nieefektywności rynkowych wykorzystujemy przy portfelu algorytmicznym – który jest prawie całkowicie oparty na anomaliach rynkowych. https://www.ingsecurities.pl/ing_portfele_doradcy.xml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.