Konto maklerskie – jak wybrać?

Jeśli już zdecydowałeś się na pomnażanie swoich oszczędności na giełdzie to czas na zrobienie pierwszego kroku. Nie można inwestować na giełdzie bez posiadania konta maklerskiego. Na rynku działa kilkadziesiąt biur maklerskich, za pośrednictwem których możesz kupować akcje na giełdzie. Jednak jak sprawdzić, która oferta jest najbardziej atrakcyjna. Co jest ważniejsze, może cena, a może aplikacja mobilna, jakość obsługi, a może ….., i tak można wyliczać bez końca.

co jest najważniejsze przy wyborze konta maklerskiego: poziom opłat o prowizji, funkcjonalność aplikacji, a może jakość obsługi, tak można wyliczać.

 

Czym w takim razie powinieneś się kierować przy wyborze domu maklerskiego i na co zwracać uwagę ?

Samodzielna analiza oferty domów maklerskich

Musisz zdawać sobie sprawę, że jest to proces czasochłonny, wymagający zaznajomienia się z produktami, porównania opłat i prowizji, a nawet przetestowania jak działa aplikacja. Jak zdecydowałeś się na tą opcję to na jakie elementy oferty musisz zwrócić uwagę ?

  1. Poziom opłat i prowizji. Opłata za prowadzenie konta maklerskiego to koszt około 50 – 60 zł rocznie, ale można znaleźć takie konta maklerskie, za prowadzeniu, których nic nie zapłacisz. Znacznie ważniejsze są jednak prowizje pobierane od zleceń  kupna i sprzedaży akcji na giełdzie. Najniższe prowizje są od zleceń składanych za pośrednictwem aplikacji internetowej lub mobilnej, i waha się od 0,19% do 0,39%.
  2. Sposób składania zleceń. Składanie zleceń telefonicznych lub za pośrednictwem internetu, to od dłuższego czasu standard na rynku. Obecnie coraz większego znaczenia nabiera możliwość składania zleceń za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Ten sposób będzie nabierał coraz większego znaczenia, dlatego warto brać go pod uwagę,
  3. Funkcjonalność aplikacji. Aplikacje maklerskie to już nie tylko narzędzia do składania zleceń i obserwacji notowań. Umożliwiają również  aktywację dodatkowych usług online, dostęp do wiadomości rynkowych, czy dokonywanie analizy wykresów.
  4. Jakość obsługi. To bardzo subiektywne, ale istotne kryterium wyboru domu maklerskiego, szczególnie dla początkujących inwestorów. Warto sprawdzić jakie są możliwości telefonicznego kontaktu z domem maklerskim, jak skutecznie załatwiane są wszelkie sprawy, jaka jest pomoc w zakresie korzystania z aplikacji maklerskich.
  5. Doradztwo i wsparcie analityczne. Otwarcie rachunku to ważny krok, ale kolejny to decyzja, w co inwestować. Co więcej jest to decyzja, którą nie podejmujesz tylko raz. Jeżeli nie chcesz angażować się samodzielne w podejmowanie decyzji, to możesz skorzystać z usługi doradztwa inwestycyjnego. Proponowane są do wyboru portfele akcji lub możesz otrzymać indywidualne rekomendacje przekazywane przez maklera. Liczy się także zaplecze analityczne, bezpłatny dostęp do raportów czy rekomendacji, a nawet możliwość kontaktu z analitykiem.

… a może wybór na podstawie rankingów

Możesz wybrać krótszą drogę, równie skuteczną, kierując się dostępnymi rankingami przygotowywanymi przez portale finansowe. Są one sporządzane na podstawie ankiet przesyłanych przez domy maklerskie i analizowane przez niezależnych ekspertów. Okresowo są również przeprowadzane  badania, w których biorą udział inwestorzy.  Oceniają oni ofertę domów maklerskich, w których posiadają konta maklerskie. Zdecydowanie taka forma wyboru zajmuje najmniej czasu, a jest równie skuteczna, a poza tym nie wymaga przeglądania ofert kilkunastu domów maklerskich, analizowania opłat i prowizji, zapoznawania się z funkcjonalnością aplikacji.

Podsumowanie

Wybierając dom maklerski warto więc przede wszystkim wziąć pod uwagę sposób składania zleceń, poziom opłaty rocznej za prowadzenie konta, poziom prowizji od zleceń, jakość obsługi. Do tego można sprawdzić jak oferta domu maklerskiego jest oceniana przez ekspertów, a wówczas wybór najlepszego domu maklerskiego powinien być stosunkowo prosty.

Sprawdź ranking porównywarki internetowej Comperia.pl 

konto maklerskie Elastyczne ING według rankingu comperia.pl zostało wybrane najlepszym kontem na rynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.