Aplikacje mobilne w świecie finansów

Dzisiejszy świat staje się coraz bardziej mobilny i ten sam trend możemy zaobserwować w obszarze finansów. Bankowanie przez telefon staje się równie powszechne jak kiedyś wizyta w Oddziale.  Już niemal 19 mln Polaków (58% w wieku 15+) posiada smartfona, a w przedziale 15-19 ten udział sięga 91%. To oznacza, że dzisiejsze przedsiębiorstwa muszą to uwzględnić w swoich działaniach dostarczając swoim użytkownikom przygotowane dla nich aplikacje mobilne.

rosnąca penetracja smartfonów w Polsce

Ile osób w grupie wiekowej 15+ korzysta ze smartfona.

Mobilne bankowanie

Powyższy trend nie omija też świata finansów. Prawie każdy bank oferuje swoim Klientom dostęp do konta przez telefon. Najpopularniejszymi tam działaniami nie są tylko bierne aktywności jak sprawdzenie stanu konta czy historii transakcji, ale też aktywne zarządzanie swoimi finansami jak np. wykonywanie przelewów krajowych.  Co warte podkreślenia według badania Connected Life 2014, aż 35% polskich internautów kiedykolwiek skorzystało z płatności mobilnych. 17% z kolei płaci mobilnie przynajmniej raz w tygodniu, a kolejnych 18% planuje taką aktywność. To pokazuje, że nasze finanse chcemy mieć blisko siebie i nie interesuje już nas czekanie.

Informacje w zasięgu ręki

Giełda nie jest tu wyjątkiem. Dzisiaj nie chcemy już być przywiązani do ekranu telewizora, czy monitora. Informacje finansowe czy o naszym rachunku mają być na wyciągnięcie ręki. I rynek na takie potrzeby odpowiedział. Początkowo były to aplikacje wyłącznie informacyjne, wyświetlające notowania giełdowe. Aktualnie dostępna jest chociażby aplikacja stworzoną przez GPW, która prezentuje wszystkie potrzebne informacja z naszego parkietu. Jeśli kogoś interesuje nie tylko nasze „podwórko”, może sięgnąć dodatkowo po aplikację Stooq, czy Bloomberga.

  Aplikacja mobilna Stooq - screenAplikacja mobilna GPW - screen  Aplikacja mobilna Bloomberg - screen

Większość z nich oferuje możliwość tworzenia swojego portfela, a więc obserwacji tylko interesujących nas papierów. Jeżeli któraś nie spełnia pokładanych w niech nadziei można ją skasować i poszukać kolejnej. Codziennie w wyspecjalizowanych sklepach pojawia się 2,5 tysiąca aplikacji. Te finansowe można znaleźć na podstronach dedykowanych sklepów.

google  app  windows

Mobilne inwestowanie

Dzięki aplikacjom maklerskim można mieć dostęp do swojego rachunku z dowolnego miejsca na świecie. Obecne zyskują coraz szersze funkcjonalności, w tym możliwość bezpośredniego wysyłania zleceń, czy podstawowej analizy wykresów. Dzięki temu w każdym miejscu gdzie mamy dostęp do internetu możemy mieć nasze inwestycje pod kontrolą. Dzięki temu zyskujemy spokój o nasze pieniądze.

Wśród głównych możliwości takich aplikacji można wymienić:

  • wysyłanie zleceń na giełdę
  • dostęp do notowań w czasie rzeczywistym,
  • obserwację portfela papierów wraz z informacją o wynikach z inwestycji
  • sprawdzanie stanu zleceń wraz z możliwością anulat i modyfikacji
  • wykresy z analizą techniczną
  • tworzenie własnych grup notowań
  • statystyki sesji

 

Aplikacja mobilna ING - screen 1  Aplikacja mobilna ING - screen 2  Aplikacja mobilna ING - screen 3

 

W przypadku aplikacji wydanej przez ING Securities ma ona również wbudowaną wersję demo. W przypadku każdej aplikacji oferującej taką funkcjonalność warto z tego skorzystać, aby szybko sprawdzić jej działanie i zakres możliwości. Wtedy bez otwierania rachunku, czy podpisywania umowy dowiemy się, czy nie będziemy rozczarowani w przyszłości.

Przy coraz szybszym tempie życia, warto oszczędzać swój czas i pieniądze i różnego rodzaju aplikacje finansowe właśnie to oferują.

Źródło:

  • “Marketing mobilny w Polsce 2015” jestem.mobi
  • zafinansowani.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.