Spółki budowlane w przeddzień ogromnych inwestycji

Od początku 2015 r. indeks WIG20 stracił na wartości blisko 6%. Na tym tle całkiem dobrze prezentują się spółki z branży deweloperskiej. Indeks WIG-Developerzy w okresie 9 miesięcy zyskał na wartości ponad 4,5%. Od początku roku w rynkowych statystykach lideruje natomiast branża budowlana. Na poniższym wykresie widoczny jest systematyczny trend wzrostowy indeksu WIG-Budownictwo i aprecjacja o 34,18% YTD.

Spróbujmy podsumować atuty i czynniki ryzyka obu branż w kolejnych miesiącach 2015 r.

Indeks spółek budowlanych i deweloperskich na tle WIGu

W branży budowlanej na szczególną uwagę zasługują spółki z ekspozycją na segmenty:

 • kolejowy
 • drogowy.

Rząd zatwierdził „Krajowy program kolejowy do 2023 r.”, zakładający nakłady na infrastrukturę kolejową rzędu 67 mld zł, natomiast wcześnie przyjął „Program budowy dróg krajowych do 2023 r.”, gdzie wydatki mają sięgnąć 107 mld zł. Od dłuższego czasu wiadomo o ogromnych inwestycjach współfinansowanych z nowego budżetu unijnego.

Nie wszystko przedstawia się jednak jednoznacznie optymistycznie. Specjaliści zajmujący się branżą budowlaną wskazują na istotne czynniki ryzyka. Jednym z nich jest bardzo duża konkurencja w branży w odniesieniu do kontraktów drogowych, co powoduje, iż poziom cen w ofertach jest znaczący. W zakresie infrastruktury kolejowej na horyzoncie wciąż nie widać dużych kontraktów, co może spowodować dziurę w wynikach spółek kolejowych w 2016 r.

W optymistycznych barwach rysują się natomiast perspektywy na budownictwo kubaturowe, czyli związane z budownictwem mieszkalnym oraz obiektów użyteczności publicznej,

 1. tj. biurowców,
 2. hoteli,
 3. szkół
 4. i centrów handlowych.

Jednak również w budownictwie kubaturowym jednym z ważnych czynników ryzyka jest duża konkurencja, która powoduje, że spółki budowlane muszą  dywersyfikować swoją działalność wchodząc np. w obszar deweloperski, czy budownictwo energetyczne.

Inwestycja budowlana

Liderzy i spółki po restrukturyzacji

Największy udział w portfelu WIG-Budownictwo posiada Budimex (42,6%). Atutem spółki jest rekordowy portfel zamówień i wysoka rentowność działalności. Dotychczas w tym roku największą stopą zwrotu może pochwalić się Mostostal Warszawa, który korzysta ze wsparcia finansowego głównego akcjonariusza i zbiera żniwa przeprowadzonej restrukturyzacji.

Skład indeksu WIG-Budownictwo

Pierwsza 10tka indeksu WIG-Budownictwo

 

W dalszym ciągu obserwowana jest bardzo dobra koniunktura w segmencie deweloperskim.

Niskie stopy procentowe, wzrost płacy nominalnej, stabilne ceny mieszkań i programy wspierające sprzedaż jak MdM, to czynniki stanowiące bazę pod dalszy rozwój branży deweloperskiej. Po stronie ryzyka należy przede wszystkim wymienić obowiązujące zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, według których zaostrzeniu ulega polityka kredytowa banków. W 2014 r. minimalny wkład środków własnych wynosił 5 proc., w tym roku podskoczył do 10 proc., a w przyszłym wzrośnie do 15 proc. Dla dużej części potencjalnych chętnych na kredyt hipoteczny, kwota 30-40 tys. zł potrzebna na starcie jest poważną barierą.

Warto natomiast wspomnieć, że branża deweloperska jest silnie cykliczna, co oznacza, że sprzyja jej faza wzrostu gospodarczego. Obecne prognozy ekonomistów zakładają scenariusz wspierający dla rynku mieszkaniowego na najbliższe dwa lata.

Inwestycja spółki deweloperskiej

 

Skład indeksu WIG-Deweloperzy

Pierwsza 10tka indeksu WIG-Deweloperzy

Deweloperzy komercyjni mają w tym roku potencjał do wzrostów. Liderami sektora są GTC i Echo, posiadający odpowiednio 23,6% i 22,9% udziału w portfelu WIG-Deweloperzy.  Deweloperem, który nadrabia straty z poprzednich okresów jest np. JW Construction. Spółka poprawia wyniki finansowe, redukuje zadłużenie i zwiększa bank ziemi.

Podsumowanie

Spółki budowlane i deweloperskie powinny stanowić istotne uzupełnienie portfela inwestycyjnego na kolejne miesiące 2015 r. Oprócz liderów z każdej z branż warto również postawić na podmioty, które powracają na ścieżkę wzrostu wyników finansowych po kryzysie w latach 2011-2014.

Mariusz Puchałka

Analityk giełdowy

2 komentarzy

 1. avatar
  Mariusz Puchałka,

  Kursy spółek deweloperskich i budowlanych w najbliższych miesiącach powinny zachowywać się lepiej od całego rynku akcji. Koniunktura na GPW ma szanse poprawić się po zakończeniu spadkowej korekty na rynkach rozwiniętych, co prawdopodobnie zbiegnie się w czasie z wyborami parlamentarnymi w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.