Istotne decyzje przez indeksem mWIG40

Indeks mWIG40 w I półroczu 2015 r. zyskał na wartości 5,8% i obok barometru najmniejszych spółek, sWIG80, należał do najsilniejszych na rynku. Jak na razie koniunktura w III kw. br. jest niepewna, co obrazuje lipcowa stopa zwrotu na poziomie nieco ponad 2%. 

Najbliższe wyzwanie dla kupujących stanowi lokalny szczyt z 22 czerwca br. znajdujący się na poziomie 3.800 pkt. Jego przełamanie otworzyłoby drogę do kontynuacji długoterminowego trendu wzrostowego. Natomiast kapitulacja kupujących pod ważną strefą podażową, może skłonić sprzedających do zwiększenia aktywności. Jakie czynniki determinować będą zachowanie indeksu mWIG40 w najbliższej przyszłości?

mwig40

DAX cenną wskazówką i głównym zagrożeniem

Trwająca od lutego 2009 r. roku dobra koniunktura na europejskich parkietach akcji wykazała wysoką korelację niemieckiego indeksu DAX z naszym indeksem mWIG40. Krajowi inwestorzy chętnie sięgają po walory średniaków, oceniając ten segment jako doskonałą ekspozycję na ożywienie gospodarcze w naszym kraju przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznej płynności.  Koniunktura u naszych zachodnich sąsiadów pogorszyła się jednak od połowy kwietnia br. Zawirowania wokół Grecji oraz sygnały słabnięcia chińskiej gospodarki, sprawiły, iż indeks DAX wpadł w spadkową korektę. Na wykresie dziennym zbudowana została silna strefa podażowa w przedziale 11,5-12,0 tys. pkt. Z kolei przed pogłębieniem korekty rynek broni dołek z początku lipca br. w rejonie 10,6 tys. pkt.

dax

Ważny sezon publikacji wyników finansowych spółek za II kw. 2015 r.

Kluczowym czynnikiem wewnętrznym, kształtujący nastawienie graczy do akcji spółek średniej kapitalizacji w najbliższych tygodniach, będzie sezon  publikacji wyników finansowych spółek za II kw. br. Wśród mid caps nie powinno zabraknąć pozytywnych niespodzianek. Inwestorzy już wkrótce rozpoczną dyskontowanie pozytywnych oczekiwań, co powinno pomóc w budowaniu bazy pod kontynuację tegorocznej hossy.

Liderzy o najsilniejszych fundamentach

Rynek szczególną uwagę przywiązuje do spółek, które w dynamiczny sposób zwiększają pozycję zysku netto. Liderami w tym zakresie pozostają spółki takie jak: Amika, Forte, czy CCC. Dobry stan polskiej gospodarki i wysoka aktywność popytu konsumenckiego wskazują na spółki korzystające z wyższych wydatków ze strony społeczeństwa. Rosnąca konsumpcja napędza zyski AmRestu, czy wspomnianego CCC. Warto również zwrócić uwagę na branżowych liderów, którymi są Kęty, Kruk, czy Budimex.

Podsumowując, akcje z indeksu mWIG40 nadal oferują najlepszą ekspozycję na ożywienie gospodarcze w naszym kraju. Barometr średnich spółek stara się obecnie budować bazę pod kontynuację hossy z początku roku. Jednak głównym zagrożeniem dla pozytywnego scenariusza jest rozgrywająca się średnioterminowa korekta spadkowa na rozwiniętych rynkach akcji, w tym na giełdzie we Frankfurcie.

 

Mariusz Puchałka

Analityk giełdowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.