Czy inwestor powinien obserwować prognozę pogody?

Ostatnie wzrosty na spółkach rolniczych szczególnie tych pochodzących z Ukrainy pokazują, że obserwacja pogody może przynieść inwestorom wymierne korzyści. Prognozy pogody zakładały, że ten rok będzie niekorzystny dla upraw w USA i rzeczywiście tak się stało, wysokie opady w Stanach Zjednoczonych nie sprzyjały wielu uprawom szczególnie kukurydzy. W tym samym czasie Europę Zachodnią dotknęły upały co w konsekwencji spowodowało, że także tam może zawitać nieurodzaj. Dlatego postaramy sobie odpowiedzieć na jakie czynniki zwracać uwagę przy obserwowaniu prognozy pogody aby przewidzieć zachowania kursów akcji.

susza

Wpływ na uprawy

Uprawa roślin na świecie jest krytyczna dla dostaw pożywienia. W związku z wahaniami pogody następują wahania w poziomie wydajności upraw a więc i podaży. Popyt na produkty rolnicze jest wysoce nieelastyczny co oznacza, że wraz ze spadkiem podaży szybko rosną ceny płodów rolnych i akcje firm produkujących żywność. Zmiany w poziomie temperatur, wysokość dwutlenku węgla w powietrzu, wysokość opadów oraz częstotliwość i intensywność ekstremalnych warunków pogodowych ma kluczowy wpływ na uprawy.

  • Temperatura – wyższa temperatura może powodować, że uprawy zaczną rosnąć szybciej jednak także wpływa na obniżenie plonów. Dla niektórych upraw – szczególnie zbóż, szybszy wzrost powoduje skrócenie czasu wzrostu nasion. To w konsekwencji może spowodować spadek plonów z hektara. Dla każdej poszczególnej rośliny, efekt wzrostu temperatury będzie zależał od optymalnej dla niej temperatury. W niektórych obszarach ocieplenie może spowodować zwiększenie produkcji roślinnej.
  • Opady – Ekstremalne temperatury zwiększają parowanie, które może powstrzymać rośliny od wzrostu. Ekstrema opadowe (susze, powodzie) mogą doszczętnie zniszczyć uprawy. Przykładem może być powódź z 2008 roku w rejonie Missisipi, które spowodowały zniszczenie plonów i globalny wzrost cen zbóż. Wpływ wielkości opadów ma większy wpływ na produkcję roślinną w regionach cieplejszych.

temperature

Wpływ na hodowle

Warunki pogodowe nie mają bezpośrednio dużego wpływu na hodowle, jednak pośrednio ten wpływ jest ogromny.

  • Niskie opady mogą zagrozić przede wszystkim trawom. Susza może zmniejszyć ilość dostępnej paszy dla wypasu zwierząt gospodarskich. Na niektórych obszarach mogą wystąpić dłuższe i bardziej intensywne susze, co z kolei w pierwszej kolejności odbija się na kosztach paszy a więc i mięsa. W okresie braku opadów kosztowne staje się też napojenie zwierząt.
  • Fale upałów, które mogą pojawiać się coraz częściej wraz ze zmianą klimatu mogą mieć także bezpośredni wpływ na hodowle. W Texasie podczas upałów w zeszłym roku zanotowano stratę ponad 5.000 sztuk bydła w skutek przegrzania.
  • Temperatury także wpływają na roznoszenie się chorób między zwierzętami (wirusy i bakterie). Łagodniejsza może także spowodować że pasożyty i bakterie mogą łatwiej przetrwać.

Wpływ na rybołówstwo

Wielu producentów ryb również doświadcza niekorzystnych wahań pogodowych.

  • Łowiska wielu gatunków ryb mogą się zmienić w miarę zmian pogodowych i ruchów prądów wodnych. Wiele gatunków ryb ma określony zakres temperatur w których może przetrwać. Przykładowo dorsz potrzebuje temperatury poniżej 12 °C, jeżeli temperatury w danym regionie są za wysokie może przenieść się do chłodniejszych obszarów pozbawiając rybaków dostępu do łowisk.
  • Pogoda wpływa także na ryby słodkowodne. Większość gatunków ryb woli chłodniejsze temperatury. Dlatego w okresach upałów stawy, rzeki, jeziora mogą produkować mniejszą ilość ryb wpływając na wahania ich cen na giełdzie.
  • Wyższe temperatury wpływają na rozprzestrzenianie się chorób. Przykładowo w południowej Nowej Angli wyższe temperatury spowodowały dramatycznie zmniejszenie populacji kraba. Wrażliwa na temperaturę bakteria spowodowała wymieranie krabów.

Podsumowując

Wyższe temperatury generalnie wpływają na zmniejszenie produkcji w danym regionie czy to roślinnej czy zwierzęcej. Bardziej wrażliwe na zmiany temperatury są regiony z niską dostępnością wody – suche. Ochłodzenie w większości przypadków sprzyja produkcji żywności wydłużając okres wegetacji roślin. Opady również wpływają na produkcję rolną. Zboża generalnie są bardziej podatne na susze niż nadmierne opady. Na giełdzie możemy wykorzystać zmiany pogodowe inwestując w określone spółki np. z sektora spożywczego: Kernel, Astarta, Ovostar, IMC oraz Graal a także Colian, Wawel (wpływ cen kakao na marże).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.