Kiedy czas na zmianę trendu?

Ostatnie sześć tygodni na warszawskim parkiecie spędza sen z powiek inwestorom. Indeks WIG obrazujący koniunkturę na szerokim rynku spadł 6,8 proc. z poziomu 57 379 pkt. do 53 509 pkt. co określa znamiona korekty spadkowej. Czy istnieją narzędzia, które pozwalają stwierdzić dno korekty spadkowej albo szczyt trendu wzrostowego? Jeśli tak to jak się nimi posługiwać?

 

Zgodnie z giełdową maksymą ”Sell in may and go away”, czyli sprzedaj w maju i zrób sobie przerwę należałoby postąpić w tym roku, jednak znane każdemu inwestorowi przysłowie nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. W związku z tym, zaleca się analizowanie napływów netto do funduszy inwestycyjnych.

 

Pod tym względem warto śledzić strukturę napływów do funduszy emerging markets, aby ocenić ogólną sytuację na rynkach wschodzących, do których zaliczana jest Polska. Z danych zebranych przez agencję Bloomberg wynika, że w ubiegłym tygodniu z funduszy rynków wschodzących wycofano najwięcej kapitałów od trzech miesięcy. Analiza wykresu iShares MSCI Emerging Markets, grupującego notowania spółek z rynków wschodzących pokazuje, że właśnie w marcu zostało ustalone rynkowe dno korekty spadkowej, które stało się bazą do ponad 15-proc. wzrostu notowań indeksu w ciągu dwóch miesięcy. Czy tym razem będzie podobnie? Niekoniecznie. Koniunkturę na rynkach kapitałowych będzie determinować sytuacja w Grecji, gdzie wciąż trwają negocjacje ws. restrukturyzacji długu. Jeśli rozmowy zakończą się happy endem to wtedy kapitał może powrócić na rynki wschodzące.

 

 iShares MSCI Emerging Markets

iShares MSCI Emerging Markets

 

Sytuację na lokalnym rynku można zdiagnozować na podstawie analizy przepływu kapitału w polskich funduszach inwestycyjnych. Pod uwagę warto wziąć fundusze typu short, zarabiających na spadkach na giełdzie oraz funduszy zyskujących na zwyżkach. Okazuje się, że ich popularność bije rekordy w momencie zmiany trendu na GPW. Tak było w kwietniu, kiedy do funduszy zarabiających na zwyżkach  napłynęła rekordowa wartość kapitału 13 mln zł, najwyższy poziom od listopada 2013r. Podobne analogie można znaleźć w przeszłości. Z obecnej analizy struktury aktywów wynika, że zalecana jest ostrożność w podejmowaniu inwestycji w akcje.

 

Oprócz samej analizy struktury przepływu kapitałów na rynku kapitałowym można wspierać się wskaźnikami nastrojów inwestorów. Jeden z nich opracowywany jest przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Z cotygodniowego badania wynika, że aż 42,4% respondentów oczekuje w najbliższych sześciu miesiącach trendu wzrostowego. Pesymistów jest znacznie mniej – 31,9%, natomiast niezdecydowanie co do przyszłej sytuacji na giełdzie deklaruje 25,7% ankietowanych. Z badania wynika, że odsetek osób spodziewających się kontynuacji trendu spadkowego jest stosunkowo niewielki. Do skrajnej wartości powyżej 40% brakuje jeszcze parę punktów procentowych, dlatego wydaje się, że słaba koniunktura na GPW przeciągnie się na kolejne sesje.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Indeks Nastrojów Inwestorów

 

Przeprowadzone badana wskazują, że rodzima GPW może w dalszym ciągu poddawać się słabszym nastrojom na rynku. Dla indeksu WIG oznaczałoby to dalszy spadek do 52 800 pkt., następnie do 51 800 pkt., a nawet do 50 800 pkt. Zanegowaniem słabości rynku będzie dopiero wyjście kursu WIG powyżej 54 180 pkt., ponieważ dopiero wtedy możemy oczekiwać kontynuacji umocnienia do 55 800 pkt.

 

Indeks WIG

Indeks WIG

 

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.