Indeks cenowy całego rynku uzupełnia warsztat inwestora

Indeks cenowy kompletu akcji notowanych na warszawskiej giełdzie może być pomocny przy określaniu poziomu bieżącego zaangażowania inwestora na rynku akcji. Jest on cenną wskazówką w ocenie aktualnej koniunktury rynkowej. Jak liczony jest ten indeks i jak należy go analizować?

Indeks cenowy krajowego rynku akcji wyliczany jest jako iloczyn wartości tego indeksu z dnia poprzedniego oraz średniej arytmetycznej procentowych zmian wartości na bieżącej sesji wszystkich spółek. W obliczeniu pomijane są spółki groszowe, prawa do akcji jeśli notowane są również same akcje danej spółki oraz spółki notowane pierwszy dzień bez prawa poboru, bez dywidendy, bez prawa nabycia lub bez prawa objęcia.

Czym różni się ten indeks od innych (tradycyjnych) indeksów cenowych?

Do najbardziej znanych indeksów cenowych zaliczamy WIG20, mWIG40, sWIG80. Przy obliczaniu wartości tych indeksów bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, nie uwzględnia się zaś dochodów z akcji (dywidend, praw poboru). Liczba spółek wchodzących w skład indeksu cenowego jest stała. Istotny jest jednak fakt, iż każda ze spółek wchodzących w skład danego indeksu ma różną wagę. Dla przykładu aktualnie największy udział w indeksie WIG20 posiada PKO BP (13,74%), następny jest PZU (11,81%) i kolejno Pekao S.A. (11,54%), PKN Orlen (10,61%) i KGHM (7,40%). Ostatnie w tabeli są Alior z udziałem 2,09%, Enea (1,7%), Eurocash (1,47%), Bogdanka (1,25%) i Synthos (1,19%). Natomiast w indeksie cenowym całego rynku każda ze spółek ma tą samą wagę i w równomierny sposób wpływa na obliczoną średnią arytmetyczną zmian procentowych.

Jedynym indeksem dochodowym na GPW jest natomiast WIG. Przy obliczeniu tego indeksu uwzględnia się dochody z akcji (np. dywidendy, czy prawa poboru).  Portfel indeksu WIG aktualnie wypełniony jest przez 387 spółek. Największy udział posiadają największe blue chips z PKO BP, PZU, Pekao S.A, PKN Orlen i KGHM na czele.

 

Na jakie elementy zwrócić uwagę podczas analizy indeksu cenowego całego rynku?

Przy analizie indeksu cenowego całego rynku stosuje się przede wszystkim formacje cenowe, linie trendu, wskaźniki trendowe (np. MACD), jak również oscylatory (np. RSI). Od początku 2015 r. indeks cenowy całego rynku systematycznie rośnie. GPW stopniowo nabierała impetu, a miarowy trend wzrostowy obserwowaliśmy szczególnie od początku kwietnia do połowy maja br. Sytuacja techniczna indeksu cenowego pogorszyła w ostatnim tygodniu maja br. Nieudana próba kontynuacji trendu wzrostowego napotkała na opór ze strony sprzedających. Na wykresie zarysowała się formacja klina wzrostowego. Układ ten w połączeniu z negatywnymi dywergencjami na oscylatorach, od dwóch tygodni sugeruje, iż nakazana jest ostrożność przy otwieraniu nowych pozycji, do czasu zakończenia korekty na rynku akcji.

Cenowy1

Wykres indeksu cenowego całego rynku w ujęciu długoterminowy nadal przedstawia się korzystnie.

Cenowy2

2 komentarzy

  1. avatar
    Mariusz Puchałka,

    Proszę wpisać w google Indeks cenowy całego rynku. Powinien Pan uzyskać odpowiedź.

  2. avatar

    Przez jaką instytucję jest tworzony i wyceniany ten indeks? Na stronie GPW nie ma o nim żadnej wzmianki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.