Jak inwestować – przez fundusze czy samemu?

Chcesz żeby twoje pieniądze zarabiały więcej niż na lokacie? Zastanawiając się nad inwestycjami na giełdzie staniemy w końcu przed dylematem, czy inwestować samemu czy w fundusze inwestycyjne. Jest wiele powodów dla, których warto wybrać fundusze. Odrywamy też drugą stronę monety.

Pierwszy powód – dywersyfikacja

Pierwsza i najważniejsza zasada inwestowania – zarówno dla dużych jak i małych inwestorów – to dywersyfikacja. Polega ona na  ograniczeniu ryzyka inwestycji przez rozdrobnienie portfela pomiędzy różne aktywa. Aby osiągnąć prawdziwie zdywersyfikowany portfel inwestycji należy zakupić wiele różnych akcji z różnych sektorów. Dla indywidualnego inwestora może to być kosztowne. Kupując fundusz inwestycyjny, nie musimy troszczyć się o dywersyfikację ponieważ fundusze same w sobie są zdywersyfikowane.fundusze1

http://www.morguefile.com/

Powód drugi – razem kupujemy taniej

Kupując kilka pączków w opakowaniu zapłacimy mniej za sztukę niż kupując jednego pączka. Ta sama zasada odnosi się do inwestycji na giełdzie. Jest to tak zwany efekt skali. Działając razem inwestorzy są w stanie kupić taniej produkt, którym są aktywa. Fundusze inwestycyjne są w stanie kupować i sprzedawać w większej ilości dlatego są w stanie zredukować koszty.

Powód trzeci – płynność

Kolejną zaletą funduszy inwestycyjnych jest możliwość łatwego wyjścia z inwestycji. W krótkim terminie jesteśmy w stanie odzyskać zainwestowane pieniądze. W przypadku inwestora indywidualnego i mało płynnych spółek często musimy zgodzić się na sprzedaż akcji po cenie nieco niższej niż na giełdzie. Niektóre fundusze inwestycyjne pobierają jednak opłatę, gdy chcemy wyjść z inwestycji.  Warto więc sprawdzić tą informację przed zakupem jednostek funduszy inwestycyjnych u brokera.

Powód czwarty – profesjonalne zarządzanie

Kiedy kupujemy fundusz inwestycyjny kupujemy także usługę profesjonalnego zarządzania. Zarządzający funduszem ma wieloletnie doświadczenie na rynku i wiedzę, która pozwala odpowiednio zbudować portfel inwestycji. Większość inwestorów nie jest w stanie prawidłowo zanalizować sprawozdania finansowego czy poprawnie wycenić spółki, dlatego w tym wypadku skorzystanie z pomocy profesjonalisty jest niezbędne.

Powód piąty – oszczędność czasu

Większość inwestorów, oprócz braku wiedzy i doświadczenia w inwestowaniu, nie posiada również czasu. Zarządzający funduszami inwestycyjnymi cały czas obserwują rynek, analizują i wyszukują ciekawe okazje inwestycyjne. Dla wielu inwestorów nie zajmujących się zawodowo inwestowaniem, bardziej opłacalne jest skupienie się na swojej pracy zawodowej niż poświęcanie kilku godzin dziennie na śledzenie informacji rynkowych. Część inwestorów jest w stanie zarobić więcej pracując w swoim zawodzie i inwestując w fundusze inwestycyjne.

fundusze2

http://www.morguefile.com/

 

Oprócz zalet fundusze inwestycyjne mają także wady.

Pierwsza wada – opłaty

Fundusze inwestycyjne za zarządzanie pobierają opłaty. Opłaty mogą znacząco zredukować osiąganą przez inwestora stopę zwrotu. Opłaty w funduszach inwestycyjnych dzielą się na trzy kategorie:

Opłaty od wejścia i wyjścia z inwestycji inwestor płaci w momencie zakupu i sprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Opłaty te wynoszą około 1% zainwestowanych środków. Wiele funduszy inwestycyjnych obecnie rezygnuje z tej opłaty, jeżeli zakupu dokonamy przez Internet.

Opłaty za zarządzanie – są to opłaty dla funduszu inwestycyjnego za podejmowanie decyzji inwestycyjnych co do naszego portfela. Opłaty te wynoszą najczęściej od 1,5% do 4% rocznie. Najniższe opłaty są w przypadku funduszy pieniężnych, a najwyższe w przypadku funduszy akcyjnych. Opłaty te pobierane są niezależnie od wyniku osiąganego przez fundusz inwestycyjny.

Opłaty od wyników – są to opłaty pobierane, gdy fundusz inwestycyjny osiągnie bardzo dobry wynik inwestycyjny. W przypadku gdy koniunktura na giełdzie jest bardzo dobra możemy osiągnąć wyniki gorsze niż rynek, ponieważ opłaty od wyników mogą zredukować nam zyski.

Druga wada – nie wiemy co kupujemy

Inwestując w fundusze inwestycyjne inwestujemy w zdywersyfikowaną grupę aktywów. W momencie zakupu nie jesteśmy w stanie sprawdzić, co znajduje się w tej grupie. Jest to po części kupowanie „kota w worku”, większość aktywów w portfelu jest wyceniana według ceny giełdowej, więc nie musimy się martwić, że kupiliśmy za drogo. Raz na kwartał fundusze inwestycyjne publikują sprawozdania finansowe, dzięki czemu możemy się dowiedzieć co było przedmiotem inwestycji.

Podsumowując

Fundusze inwestycyjne mają szereg zalet. Przede wszystkim nie musimy poświęcać dużo uwagi swojej inwestycji. Główną pracą jaką musimy wykonać, jest to wybór odpowiedniego funduszu i momentu inwestycji. Dlatego fundusze inwestycyjne są polecane inwestorom, którzy nie chcą mieć żadnego kontaktu z giełdą. Największą wadą inwestowania poprzez fundusze inwestycyjne jest wielkość opłat, które w długim okresie mogą poważnie zmniejszyć nasze zyski. Ponadto inwestując w fundusze inwestycyjne nie wiemy jakie spółki kupujemy.

Aby uniknąć dwóch ostatnich rodzajów problemów możemy zamiast inwestować w fundusze inwestycyjne skorzystać z usług doradztwa inwestycyjnego i inwestować sami. W tym przypadku z jednej strony korzystamy z wiedzy zespołu specjalistów, którzy na bieżąco monitorują rynek, a z drugiej strony nie płacimy opłat (lub płacimy bardzo małe) i mamy przejrzystość naszych inwestycji. Wiecej (tutaj) 

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.