Czy nowa strategia firmy może być okazją na zarobek?

Nawet najbardziej egzotyczna strategia jest dobra pod warunkiem, że przynosi zyski. W obliczu powszechnie dostępnych kalendarzy makroekonomicznych, można sprawdzić, kiedy spółka organizuje spotkanie z inwestorami, czy publikuje strategie rozwoju. Czy granie pod takie wydarzenia jest skuteczną strategią inwestycyjną?

Przykłady takich spółek giełdowych jak Sfinks, PZU, Grupa Kęty, Vistula, Neuca i kilku innych dowodzą, że jest to okazja do akumulowania akcji. W przypadku pierwszej z nich opłacało się nabyć akcje do portfela w momencie ogłoszenia spotkania(5 grudzień), na którym spółka miała podzielić się z inwestorami istotnymi informacjami. Pięć sesji wystarczyło, aby kurs gwałtownie skoczył 34proc., z czego w samym dniu konferencji zwyżka sięgała 14proc. Oznacza to, że rynek oczekiwał pozytywnych informacji i uwzględnił to w cenie akcji jeszcze przed oficjalną publikacją. Analogiczna sytuacja miała miejsce w PZU i Grupy Kęty. Ubezpieczeniowa spółka zapowiedziała publikację strategii na lata 2015-2020 w styczniu i od tego czasu akcje spółki podrożały o ponad 6proc.(w samym dniu publikacji kurs wzrósł o 2,3proc.). Inwestorów ucieszyła zapowiedź zwiększenia obecności w segmencie zdrowia, zakładająca akwizycje kolejnych placówek medycznych. Z kolei zarząd z Kęt zapowiedział ujawnienie założeń rozwoju już pod koniec października 2014r. sygnalizując nowe przejęcia firm oraz wypłatę sowitej dywidendy. Kurs skoczył o 6proc. w tym ponad 2proc. w samym dniu ujawnienia strategii rozwoju.

Inny przypadek dotyczy Vistuli, która znalazła się na celowniku kupujących dopiero po publikacji perspektyw rozwoju i rynek nie zdyskontował wcześniej pozytywnych informacji. Odzieżowa spółka poinformowała na początku grudnia, że liczy na dwucyfrową dynamikę zysku netto w 2015r. Akcje spółki podrożały ponad 15proc. Podobnie było z Neucą, która przedstawiła ambitną, zakładającą poprawę, prognozę wyników i jej kurs zaledwie kilkanaście sesji zyskiwał nawet 50proc.

Podane przykłady dobitnie wskazują, że warto przyglądać się kalendarzowi i terminom publikacji informacji takich jak nowa strategia czy jej aktualizacja. Biorąc pod uwagę analizę fundamentalną, zwykle są to informacje cenotwórcze dotyczące np. przyszłych przepływów pieniężnych spółki i tym samym wpływające na jej wycenę. Jednak samo granie pod informacje z nadchodzącej konferencji może być całkiem losowe. Jedne strategie mogą przypaść inwestorom do gustu, a drugie nie.

Tym samym warto rozróżnić dwa podejścia gry pod publikacje strategii przez spółkę. Pierwsze, krótkoterminowe zakłada nabycie papierów tuż przed upublicznieniem strategii. Jest to jednak czysty hazard, ponieważ nie wiemy, co spółka zakomunikuje inwestorom, chyba, że są jakieś przesłanki np. wypowiedzi prasowe członków zarządu. W przeciwnym wypadku to jest ruleta. Jeśli kurs rośnie przy wzmożonych obrotach, można przypuszczać, że cos jest na rzeczy i pewna grupa inwestorów gra pod dobre informacje zes półki. Ten wzrost może bazować na wielu przesłankach, w tym na informacji poufnej, jednak wykorzystanie takiej informacji jest nielegalne. Sama gra pod takie entuzjastyczne zachowanie rynku rodzi ryzyko rozczarowania, gdy pozytywna informacja okazuje się plotka. Sporym ryzykiem jest również płynność handlu akcjami w przypadku mniejszych spółek. Często tego typu spekulacja podbija notowania przy wzmożonych obrotach, ale potem płynność wraca do poprzednich poziomów i wyjście z takiej inwestycji może być trudne.

Drugie podejście, bezpieczniejsze polega na kupnie walorów w momencie, gdy są znane założenia strategii, a rynkowa wycena pozostawia przestrzeń do zwyżek. Tego typu strategię można zastosować na dłuższy termin inwestycyjny. W przypadku posiłkowania się konferencją wynikową, czy ogłoszeniem strategii spółki do inwestowania w oparciu o fundamenty na pewno warto zwrócić uwagę, na jakich rynkach zamierza koncentrować się spółka, jakie wydatki inwestycyjne poniesie, jak będzie kształtować się polityka dywidendowa i na podstawie własnych lub analiz innych biur maklerskich określić prawdopodobieństwo realizacji tego planu rozwojowego.

 

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.