Budowa portfela inwestycyjnego

Budowanie portfela inwestycyjnego składa się z czterech kroków. Dokładne i przemyślane zbudowanie portfela pozwoli osiągnąć stawiane przez nas cele i uniknąć rozczarowań w związku z błędnymi decyzjami inwestycyjnymi.

Krok 1 Ustalenie celów inwestycyjnych

Przed zbudowaniem portfela warto zastanowić się dlaczego inwestujemy i co chcemy osiągnąć. Im bardziej szczegółowe będą cele, które przed sobą chcemy postawić, tym łatwiej będzie je osiągnąć. Zacznijmy od zadania pytań:

– Jak wiele pieniędzy będziemy potrzebowali w przyszłości?

– Jakiej wartości aktywa już posiadamy?

– W jak długim horyzoncie inwestycyjnym chcemy inwestować?

– Jaką tolerancję na ryzyko mamy? – czy chcemy osiągnąć średnią stopę zwrotu 5% bez możliwości utraty kapitału? Czy chcemy zyskać 15% rocznie z możliwością utraty części zainwestowanych środków?

Odpowiedzenie na te pytania pozwoli nam wybrać odpowiednią strategię inwestycyjną i optymalną alokację aktywów.money-494163_640

Krok 2 Alokacja Aktywów

Alokacja aktywów to proces polegający na tym wyborze klas aktywów, z których chcemy zbudować portfel.

Główne klasy aktywów to:

– Akcje – pozwalają osiągnąć w długim okresie stopę zwrotu rzędu 12% i zabezpieczają nas częściowo przed inflacją

– Obligacje – pozwalają osiągnąć stabilne dochody i obniżają ryzyko portfela

– Instrumenty pochodne – do portfela wnoszą możliwość osiągnięcia bardzo wysokich stóp zwrotu i większe ryzyko, niektóre z instrumentów pozwalają jednak obniżyć ryzyko portfela

– Inwestycje alternatywne – są zazwyczaj mało płynne jednak dają szansę na osiągniecie stóp zwrotu porównywalnych z akcjami (więcej tutaj, tutaj i tutaj)

Alokacja aktywów jest bardzo ważnym elementem procesu inwestycyjnego, pozwala osiągnąć zakładane długoterminowe cele jak też obniżyć ryzyko portfela inwestycyjnego. Jeżeli na przykład zainwestujesz połowę portfela w akcje i połowę w obligacje skarbowe zredukujesz ryzyko portfela. Akcje przynosić będą wysokie zyski podczas dobrej sytuacji gospodarczej, a obligacje skarbowe podczas recesji.

Krok 3 Wybór aktywów do portfela

Wybór aktywów do portfela jest jedną z najważniejszych części w całym procesie inwestycyjnym. Jeżeli zdecydujemy się na zainwestowanie w akcje mamy dość szeroki wachlarz możliwości. Na parkiecie notowanych jest 471 spółek (stan na 29 stycznia 2015). Jak wybrać te, które pozwolą nam zarobić więcej niż rynek? Istnieje kilka sposobów:

– można samemu analizować spółkę – jednak przebrnięcie przez sprawozdania finansowe, raporty bieżące i dokonanie wyceny spółki, jest zbyt czasochłonne dla wielu inwestorów.

– można także skorzystać z analiz i rekomendacji biur maklerskich – wadą takiego rozwiązania jest to, że analizę sporządza się na określony moment po kilku dniach analiza może być nieaktualna ponieważ pojawiły się informacje, które zmieniły oblicze prognozy.

Ważnym elementem budowy portfela inwestycyjnego jest dywersyfikacja. Dywersyfikacja – jest to rozdrobnienie portfela pomiędzy różne aktywa. Na przykład zamiast inwestować całość zgromadzonych środków w jedną akcje lepiej jest zainwestować w 5-7 spółek. Nie ma osób nieomylnych dlatego nawet najlepszym zdarza się popełnić błędy. Ważne jest więc abyśmy nie polegali tylko na jednej inwestycji, ale na ich większej ilości.

Krok 4 Monitorowanie portfela i dokonywanie zmian

OK, przebrnąłeś przez kroki 1-3 i masz już wybrane akcje, które widnieją na twoim rachunku jednak to jeszcze nie koniec a właściwie początek. Wielu inwestorów po zakupieniu akcji pozostawia inwestycje samemu sobie. To duży błąd. Po zakupie akcji niezbędne jest stałe monitorowanie spółek, które zakupiliśmy. Rynek żyje i cały czas pojawiają się nowe informacje. Akcje spółki, które wydawały się być dobrą inwestycją wczoraj, wcale nie muszą być dobrą inwestycją za miesiąc czy pół roku. Warto mieć to na uwadze i cały czas monitorować rynek. Jeżeli też kupiliśmy akcje, które okazały się trafną inwestycją i wzrosły w ostatnim roku o 50% to jej udział w portfelu drastycznie wzrósł. Warto więc przynajmniej część zysków zrealizować, aby zapewnić odpowiedni poziom dywersyfikacji.chart-594212_640

Podsumowując

Cały proces budowania portfela jest dynamiczny i złożony z wielu elementów. Przedstawiona charakterystyka budowy portfela jest bardzo uproszczona Przy budowaniu portfela inwestycyjnego możemy także skorzystać z pomocy firm inwestycyjnych istnieją dwa rozwiązania:

– Asset Management – czyli zarządzanie aktywami. Powierzamy nasze środki specjalistom a oni w ramach udzielonych pełnomocnictw dokonują zakupu i sprzedaży aktywów a także na bieżąco monitorują zachowanie portfela inwestycyjnego. Wadą tego rozwiązania są wysokie opłaty, które sięgają około 4% zainwestowanych środków rocznie niezależnie czy osiągniemy zysk czy stratę.

– Doradztwo Inwestycyjne – jest dużo mniej kosztownym narzędziem, opłaty wynoszą kilkadziesiąt złotych rocznie lub możemy być nawet z nich zwolnieni. Dostępne rozwiązanie w ING Securities https://serwis.ingsecurities.pl/ing_portfele_doradcy.xml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.