Czy ceny benzyny spadną w okolice 4zł?

Ceny ropy naftowej spadają dramatycznie od czerwca 2014 r. Baryłka ropy naftowej jeszcze w czerwcu kosztowała ponad 106$ dziś nieco ponad 80$. Od wielu lat analitycy (szczególnie ci sponsorowani przez OPEC) tłumaczyli nam, że ceny ropy będą cały czas
rosnąć ze względu na to iż złoża ropy naftowej będą się wyczerpywać. Co roku publikowano dane ile jeszcze baryłek ropy na świecie zostało do wydobycia i ile to trzeba za nie będzie płacić:

1882 — Institute of Mining Engineers oszacował iż na świecie pozostało do wydobycia jedynie 95 millionów baryłek
1926 — Federal Oil Conservation Board oszacował iż na świecie pozostało do wydobycia jedynie 4.5 miliardów baryłek
1932 — Federal Oil Conservation Board oszacował iż na świecie pozostało do wydobycia jedynie 10 miliardów baryłek
1944 — Petroleum Administrator for War oszacował iż na świecie pozostało do wydobycia jedynie 20 miliardów baryłek
1950 — American Petroleum Institute oszacował iż na świecie pozostało do wydobycia jedynie 100 miliardów baryłek.
1980 — API oszacował iż na świecie pozostało do wydobycia jedynie 648 miliardów baryłek.
1993 — API oszacował iż na świecie pozostało do wydobycia jedynie 999 miliardów baryłek.
2000 — API oszacował iż na świecie pozostało do wydobycia jedynie 1016 miliardów baryłek.
2003 — API oszacował iż na świecie pozostało do wydobycia jedynie 1212 miliardów baryłek.

A obecnie szacuje się na iż pozostało „jedynie” 1637 miliardów baryłek do wydobycia. Prognozy te okazały się „funta kłaków warte”. Z każdym rokiem przesuwano ilość dostępnych rezerw ropy naftowej i czas jej eksploatacji o kolejne lata.

IV-AA669_PEAK18_G_20140926114810

Jeszcze w 1885 roku naczelny geolog Pensylwani powiedział iż produkcja ropy naftowej jest zjawiskiem tymczasowym i wypije każdy galon ropy naftowej wyprodukowanej na zachód od Mississippi Źródło: wsj.com

 

Dynamiczny wzrost cen ropy naftowej mogliśmy zaobserwować dopiero w latach 70-siątych i to nie za sprawą wyczerpywania się złóż ropy naftowej a za sprawą zmowy największych producentów ropy, którzy sztucznie zawyżali ceny (OPEC). Obecnie monopol ten traci na znaczeniu i obserwujemy dynamiczny proces urynkowienia cen, który może potrwać nawet kilka lat. Powodem jest postęp technologiczny w wydobyciu ropy naftowej z łupków. Stany Zjednoczone dzięki temu przekształciły się z największego importera w największego producenta ropy naftowej na świecie i obecnie są samowystarczalne, nie potrzebują już importu z krajów OPEC.

Czynniki, które mogą spowodować spadek ceny ropy naftowej.

Ceny te oczywiście nie będą spadały w nieskończoność. Koszty produkcji ropy naftowej ze złóż łupkowych wynoszą obecnie około 75$ jak podaje Goldman Sachs. Jednak w dłuższym czasie można spodziewać się dalszego postępu technologicznego w tej dziedzinie, dlatego nie jest wykluczone iż koszty produkcji jeszcze spadną a co za tym idzie także ceny. Obecnie najbardziej wydajne firmy wydobywcze mają koszt produkcji w okolicach 50-60$ za baryłkę. Co pokazuje potencjał jaki drzemie w ropie naftowej wydobywanej z łupków.

Drugim czynnikiem, który może powodować spadek ceny ropy naftowej jest możliwość rozbicia kartelu OPEC. Obecne niskie ceny ropy naftowej demobilizują kraje organizacji do przestrzegania limitów. Poszczególne kraje członkowski chronią przede wszystkim własne interesy. Chcąc dopiąć budżet poszczególne kraje muszą sprzedawać więcej ropy aby zrównoważyć spadek cen. Obecnie „nafciarze” nie przestrzegają nałożonych na siebie limitów. Dlatego można uznać iż OPEC jest w stanie agonalnym, gdyż nie spełnia już funkcji „kontrolera podaży”.

Warto też zauważyć iż coraz bardziej w ostatnich latach przemysł uniezależnia się od ropy naftowej. Głównym zagrożeniem są obecnie samochody elektryczne, które dorównują już osiągnięciami tradycyjnym samochodom, a w niektórych przypadkach je przewyższają (bezpieczeństwo, cichość, ekologia oraz niskie koszty eksploatacji). Obecnie w Norwegii większość kupowanych samochodów stanowią samochody elektryczne. Wysokie ceny ropy naftowej w ostatnich latach spowodowały iż także inne gałęzie przemysłu zastosowały energooszczędne technologie skutecznie zmniejszając popyt na ropę naftową.

dubai

http://pixabay.com/pl/dubai-zjednoczone-emiraty-arabskie-106197/

 

 Winny jest… kurs USD/PLN

Dynamicznego spadku ropy naftowej nie obserwujemy na stacjach benzynowych w Polsce. Spadek ceny ropy naftowej o 20% został zniwelowany przez wzrost cen dolara w stosunku do złotówki od czerwca o blisko 12%. Tak więc spadek cen jest praktycznie niezauważalny. Dwa czynniki mogą spowodować zejście cen paliw do poziomu 4zł za litr. Pierwsze to dalszy spadek cen ropy naftowej na światowych giełdach. Drugi to odbicie się złotówki i spadek kursu USD/PLN do 4zł. Gdyby, któryś scenariusz uległ realizacji istnieje realna szansa na spadek ceny litra benzyny w okolice 4zł.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce

Aktualizacja Tydzień Pb 98 Pb 95 ON LPG
2014-11-05 45 5,41 5,10 5,02 2,58

 

Warto przypomnieć iż możemy także zarabiać na cenach ropy naftowej przy użyciu kontraktów typu Turbo. Kontrakty te oparte są na dźwigni finansowej,  a to oznacza iż przy nawet niewielkich zmianach kursu ropy naftowej jesteśmy w stanie zanotować wysokie stopy zwrotu. Więcej informacji: http://www.ingturbo.pl/rynki/surowce/brent-future/page/1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.