Niższe stopy procentowe szansą dla spółek z GPW

W dniu 7-8 października odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej(RPP), które będzie decydować o przyszłej polityce monetarnej w Polsce. Oczekuje się, że już na październikowym posiedzeniu może dojść do obniżki stóp procentowych. Rynek wycenia obniżki stóp procentowych łącznie o 90 punktów bazowych. Czy dalsze luzowanie polityki pieniężnej będzie miało wpływ na rynki finansowe?

 

Utrzymujące się na rekordowo niskim poziomie stopy procentowe, a także perspektywa dalszych ich obniżek w Polsce, może przynieść poprawę koniunktury giełdowej.

 

W środowisku niskich stóp procentowych i bliskiej zera inflacji korzystać powinny przede wszystkim spółki z sektora konsumenckiego. Przy niskiej inflacji konsument ma więcej pieniędzy w kieszeni, ponieważ mniej wydaje m.in. na żywność, transport, czynsz. Wydaje on wtedy więcej na odzież, obuwie, itp. Na horyzoncie wysuwają się takie spółki jak Vistula, Gino Rossi, Bytom, CCC. Na rynku notowane są też jednak mniejsze spółki z sektora konsumpcyjnego, które są bezpieczne, np.: Graal.

 

Niskie koszty finansowania to dobra wiadomość dla deweloperów oraz funduszy inwestycyjnych opartych na rynku nieruchomości.

 

W Polsce, odwrotnie niż na rynkach Ameryki czy Europy, przy niskich stopach dobrze zachowuje się sektor ubezpieczeniowy, który posiada duży portfel krajowych obligacji.

 

W polskich warunkach na niskich stopach procentowych mogą tracić banki, gdyż spadać będzie marża odsetkowa. Z drugiej strony banki mogą uratować się wynikiem prowizyjnym, ale nie należy spodziewać się dużej dynamiki wyników. Sektorowi bankowemu w obliczu spadku stóp procentowych może pomóc sprzedaż produktów inwestycyjnych, które są wyżej marżowe niż depozyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.