Inwestuj jak Graham

Początek roku dla każdego inwestora to nie tylko okres podsumowań oraz refleksji nad minionym rokiem, ale przede wszystkim doskonały moment na modyfikację portfela inwestycyjnego. Pomóc w tym przedsięwzięciu mogą świeżo wydane raporty i strategie rynkowe na bieżący rok, publikowane przez główne banki inwestycyjne, biura maklerskie i analityków.

Opisane prognozy finansowe poszczególnych segmentów gospodarki mogą okazać się cenną wskazówką dla inwestorów, ale nie mniej ważnym podejściem jest również naśladowanie strategii najbardziej znanych inwestorów.

W tym miejscu warto wyróżnić metodę Benjamina Grahama, jednego z najbardziej znanych amerykańskich inwestorów, autora książki „Inteligentny Inwestor”. W realizowanej selekcji spółek, znany inwestor skupiał się na:
– niskiej cenie w stosunku do ostatnich zysków – o współczynniku C/Z – dodatnim, ale nieprzekraczającym 9,
– dobrej kondycji finansowej,
– stabilności dochodów,
– wysokości wypłacanej dywidendy.

Ceniony przez inwestorów Graham, zalecał także, aby kupować spółki z dyskontem 33 proc., to jest za cenę 2/3 aktywów netto. W tym celu, chętnie korzystał ze skorygowanego przez siebie wskaźnika C/WK, którego poziom graniczny ustawił na granicy 0,67.

W obliczu zadowalających wyników rekomendowanej metody inwestycyjnej, postanowiliśmy wcielić się w giełdowego stratega i wytypować na tej podstawie spółki, spełniające kryteria określone przez Grahama, skupiając się na magicznym wskaźniku C/WK<0,67.

Aby wyselekcjonować najbardziej pożądane papiery notowane na GPW, posłużyliśmy się porównywarką spółek giełdowych, która znajduje się w Serwisie Analitycznym. Okazało się, że podążanie śladem „giełdowego guru”, nie jest łatwe, bowiem walorów o atrakcyjnym poziomie tego wskaźnika nie ma zbyt wiele. W wyliczeniach opieramy się o dane bilansowe na koniec grudnia 2012 r. oraz kurs zamknięcia z 24 stycznia 2013r.

Tabela 1.

Tabela 1.

UNIMA – I MIEJSCE
Numerem jeden naszego rankingu została Unima, która działa w branży technologii teleinformatycznych, projektując, dostarczając i integrując środowiska telekomunikacyjne i teleinformatyczne w przedsiębiorstwach. Silną stroną spółki jest stabilna kondycja finansowa wynikająca z dywersyfikacji oferty produktowej. Firma oferuje rozwiązania teleinformatyczne dla call i contact center. Unimie 2000 udało się też skutecznie zrestrukturyzować kupioną kilka lat temu spółkę zależną IQ Net, która oferuje rozwiązania teleinformatyczne dla mniejszych firm. Krakowska spółka prognozuje, że pozytywne trendy powinny zostać utrzymane również w 2013 r.

ARCTIC PAPER – II MIEJSCE
Na drugim podium uplasował się Arctic Paper. Producent papieru planuje zwiększenie inwestycji w energetykę. Projekty dotyczą na razie modernizowanej i rozbudowywanej obecnie kosztem 30 mln zł elektrowni wodnej w szwedzkim Munkedal, gdzie znajduje się jeden z zakładów koncernu. Jednak w przyszłości spółka także rozważa inwestowanie we własną energetykę również w polskiej fabryce w Kostrzynie. Z kolei w Niemczech Arctic rozwija spalanie biomasy pochodzącej z lasów, gdyż papiernia w Mochenwangen przerabia rocznie ponad 250 tys. m sześc. drewna.

Wyróżniona spółka naszą uwagę zwróciła 2 października 2012r., kiedy została przedstawiona w naszym raporcie analitycznym.

ASBIS – III MIEJSCE
Jest podmiotem dominującym Grupy zajmującej się dystrybucją komponentów i sprzętu komputerowego. O Asbisie pisaliśmy kolejno 10 grudnia 2012r. oraz 21 stycznia bieżącego roku.

EGB – IV MIEJSCE
Atrakcyjnym C/WK Grahama wyróżnia się jeszcze EGB. Spółka notowana na młodym rynku NewConnect, która wspomaga przedsiębiorców w pokonywaniu problemów z nieregulowanymi należnościami.

DECORA – V MIEJSCE
Na ostatnim miejscu w naszym rankingu uplasowała się Decora, która zajmuje się produkcją i dystrybucją artykułów do wykończenia i dekoracji wnętrz produkowanych z tworzyw sztucznych.

Ciekawostka:
Strategię Grahama można na bieżąco monitorować dzięki informacjom podanym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Na swoich stronach publikują na bieżąco stopę zwrotu z inwestycji dla portfela defensywnego w stosunku do wskaźnika giełdowego S&P500.

Szczegóły mogą Państwo znaleźć na stronie www.aaii.com

Wyniki przedstawione w Tabeli 2. jednoznacznie wskazują skuteczność strategii w inwestycjach na giełdzie.

Tabela 2.

Tabela 2.

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.