Strategie oparte na zleceniach specjalnych cz. II

            Wracamy z drugą odsłoną naszego cyklu opisującego budowę strategii rynkowych w oparciu o dostępne w naszym domu maklerskim zlecenia specjalne. Pozostaniemy dziś przy sygnałach technicznych opartych na wybiciach z formacji technicznych, rozbudowując jednakże naszą strategię o możliwość ruchu w różnym kierunkach. 

            Na początek link przydatny Inwestorom, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się ze zleceniami specjalnymi: http://ingsecurities.pl/ing_zlecenia_specjalne.xml. Tutaj dowiedzą się wszystkiego o rodzajach zleceń i zasadach ich działania.

             Poprzedni wpis poświęcony praktycznemu zastosowaniu zleceń specjalnych skupiał się na jednym z podstawowych sygnałów technicznych, jakim jest wybicie z formacji cenowej (http://blog.ingsecurities.pl/2012/11/proste-strategie-oparte-na-zleceniach-specjalnych/). Za przykład posłużyła nam klasyczna formacja ORGR (odwróconej głowy z ramionami). W jej przypadku sygnał pojawia się tylko po wybiciu w jednym kierunku (w górę), albo w ogóle nie dochodzi do pełnego ukształtowania formacji.

           Dzisiaj pozostaniemy przy wybiciach, zajmiemy się jednak takimi formacjami, które mogą zapowiadać ruch w obu kierunkach, czyli np. trójkątem symetrycznym. Spróbujemy za pomocą zleceń specjalnych dopasować do nich odpowiednią strategię, która pozwoli nam zebrać owoce takiego wybicia, tworząc równocześnie linię obrony w przypadku, gdyby sygnał okazał się fałszywy. Spójrzmy zatem na poniższy wykres notowań wrześniowej serii kontraktów na wykres WIG20:

zlecenia II - 201212

             Widzimy na nim, iż rynek porusza się w średnioterminowym trendzie spadkowym, który w pewnym momencie dodatkowo przyspieszył. Ostatnie tygodnie przyniosły jednak zatrzymanie spadku i kurs budować zaczął konsolidację w kształcie trójkąta symetrycznego, w ramach której doszło do złamania przyspieszonej linii spadków. Równocześnie na oscylatorach zarysowały się pozytywne dywergencje z cenami. To są symptomy, które zwiastować mogą budowanie dna i szykowanie się rynku do zmiany kierunku. Z drugiej strony, trójkąty są zazwyczaj formacjami kontynuacji, wskazującymi na większe prawdopodobieństwo dalszego ruchu w dotychczasowym kierunku. Dylemat ten rozwiązać może dopiero wybicie. Korzystając z dostępnych w naszym biurze zleceń specjalnych możemy zbudować taką strategię, które niezależnie od kierunku owego wybicia, pozwoli zając nam właściwą pozycję na rynku, równocześnie tworząc linię obrony. Jak to zrobić?

zlecenia II - 201212 (2)

            W pierwszej kolejności ustalamy poziomy sygnalne, które definiować będą wybicie z trójkąta. Muszą znaleźć się one poza granicami formacji, najlepiej by leżały też poza ostatnimi lokalnymi ekstremami. W naszym przypadku warunki te spełniają poziomy 2000pkt. od góry i 1950pkt. od dołu. Następnie zagnieżdżamy na nich nasze zlecenia specjalne, składając naszą strategię. Posłużymy się zleceniami typu OTO (jedno uruchamia drugie).

            Pierwsza para zleceń ustawiona będzie pod kątem wybicia w górę. Tak więc zlecenie nadrzędne będzie zleceniem kupna PKC aktywowanym po osiągnięciu poziomu 2000pkt., zlecenie podrzędne zaś zleceniem sprzedaży na 1950pkt. (oba zlecenia wystawione są na taką sama liczbę kontraktów). Druga para zleceń ma zapewnić nam zajęcie pozycji krótkiej w razie wybicia w dół i będzie lustrzanym odbiciem pierwszej: zlecenie nadrzędne będzie zleceniem sprzedaży aktywowanym po osiągnięciu poziomu 1950pkt., zlecenie podrzędne zleceniem kupna na 2000pkt.

            Sprawdźmy teraz jak sprawować się będzie nasza strategia w różnych wariantach rozwoju sytuacji na parkiecie:

zlecenia II - 201212 (3)

– scenariusz 1 (strzałka czarna) – dochodzi do wybicia górą z trójkąta, co jest technicznym sygnałem możliwego początku trendu wzrostowego. Realizuje się zlecenie kupna z pierwszej pary (OTO 1 – K) i aktywizuje zlecenie sprzedaży (OTO – S), które automatycznie ustanawia pierwszą linię obrony dla zajętych długich pozycji. Druga para zleceń (OTO 2) pozostaje niezrealizowana.

 – scenariusz 2 (strzałka zielona) – wybicie dołem i kontynuacja trendu spadkowego. Realizuje się zlecenie sprzedaży z drugiej pary (OTO 2 –S), aktywizując i wysyłając na giełdę podrzędne zlecenie kupna (OTO 2 – K), tworząc linię obrony dla zajętych krótkich pozycji. W tym przypadku to pierwsza para zleceń pozostaje bierna.

 – scenariusz 3 (czerwona strzałka) – wybicie w górę załamuje się, sygnał okazuje się fałszywy, a w następstwie dochodzi do odwrotu i wyjścia dołem z formacji trójkąta. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności realizuje się zlecenie kupna z pierwszej pary (OTO 1 – K) otwierając długie pozycje. i aktywizuje się linia obrony na poziomie 1950pkt. (zlecenie OTO 1 – S). Po osiągnięciu tego poziomu długie pozycje zostają zamknięte, a równoczesna realizacja zlecenia sprzedaży z drugiej pary (OTO 2 – S) otwiera pozycje krótkie z linią obrony na wysokości 2000pkt. (OTO 2 – K). Nasza strategia zachowa się analogicznie w przypadku fałszywego wybicia w dół.

            W ten oto sposób dzięki zleceniom specjalnym zbudowaliśmy strategię pozwalającą zając nam pozycję na rynku niezależnie od kierunku wybicia, a nawet przy pierwszym wybiciu fałszywym. Linia obrony zostaje przy tym ustanowiona równocześnie z wejściem na rynek. Za pomocą jej odległości i wielkości pozycji możemy ograniczyć rozmiary potencjalnej straty do akceptowalnego przez nas poziomu. Nie musimy przy tym stale czuwać przed komputerem i obserwować rynku. Ustawione przez nas strategia zacznie żyć własnym życiem, oszczędzając nasz czas i nerwy, pilnując byśmy nie przegapili początku większego ruchu cen.

            Na koniec zobaczmy jeszcze, jak zakończyła się opisywana przez nas sytuacja. Ci z Inwestorów, którzy interesują się rynkiem rodzimym terminowym z pewnością rozpoznają ukształtowane w połowie roku dno notowań, które zapoczątkowało silny i trwający do dzisiaj trend wzrostowy:

zlecenia II - 201212 (4)

4 komentarzy

 1. avatar
  Frederick E. Ward,

  W ten oto prosty sposób oszczędzamy przede wszystkim czas i nerwy. Nie musimy stale obserwować rynku, by uchwycić moment wybicia. Nie przegapimy więc początku możliwego większego ruchu cenowego. Po drugie- linia obrony zostaje ustanowiona równocześnie z wejściem na rynek (co szczególnie ważne jest w przypadku rynku terminowego). Za pomocą wielkości pozycji i odległości zlecenia stop-loss możemy ograniczyć wielkość maksymalnej straty, a więc i ryzyka do akceptowalnego przez nas poziomu.

 2. avatar
  Maude Waller,

  W ten oto prosty sposób oszczędzamy przede wszystkim czas i nerwy. Nie musimy stale obserwować rynku, by uchwycić moment wybicia. Nie przegapimy więc początku możliwego większego ruchu cenowego. Po drugie- linia obrony zostaje ustanowiona równocześnie z wejściem na rynek (co szczególnie ważne jest w przypadku rynku terminowego). Za pomocą wielkości pozycji i odległości zlecenia stop-loss możemy ograniczyć wielkość maksymalnej straty, a więc i ryzyka do akceptowalnego przez nas poziomu.

 3. avatar
  Aron Schwartz,

  Z rzeczy praktycznych warto jeszcze wspomnieć, iż na certyfikaty strukturyzowane nie można składać zleceń PCR oraz PCRO. Jeśli chce ktoś kupić po spreadzie może zawsze złożyć zlecenie z odległym limitem.

 4. avatar
  Lidia E. David,

  stooq.pl/q/?s=usdpln&d=20091014&c=1y&t=l&a=lg&r=s%26p500 “To wyjaśnia dlaczego,że było wybicia USD/PLN na 2,60 i może słabośc naszej giełdy;bo tych tłumaczeń o zbieraniu kasy na oferty PKO i PGE to “nie kupuję” @bialek.wojciech – ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.