Sposób na przetrwanie bessy – wielkość pozycji

          Zdaniem wielu wytrawnych inwestorów, ustalenie wielkości pozycji jest ważniejszą kwestią od wyznaczenia momentu wejścia i wyjścia z rynku. Wielkość pozycji, to nic innego jak stosunek ryzykowanych w jednej transakcji środków do całości posiadanego portfela.

         W pierwszej kolejności powinniśmy zatem zastanowić się na jaką wielkość pozycji możemy sobie pozwolić, a dopiero później zadecydować, kiedy dokonujemy transakcji.

         Skuteczne zarządzenie ryzykiem w długim terminie to cel, który powinien przyświecać każdemu inwestorowi. Poniżej w kilku punktach spróbujemy przybliżyć podstawowe zasady zarządzania wielkością pozycji:

        1) przede wszystkim przed podjęciem decyzji inwestycyjnej, powinniśmy zastanowić się ile jesteśmy w stanie zaryzykować w danej transakcji;
        2) profesjonalny inwestor nie może sobie pozwolić na umieszczenie wszystkich posiadanych środków w jednej lub dwóch inwestycjach (rynek tak naprawdę bowiem jest nieprzewidywalny);
        3) większość doświadczonych graczy przyznaje, że w ramach jednej inwestycji jest gotowa zaakceptować stratę wynoszącą około 2% łącznego salda rachunku. Zaryzykowanie 2-5% środków w jednej transakcji to inwestycja o wysokim ryzyku, z kolei granice 1-2% oznaczają ostrożne podejście do ryzyka;
        4) zasada unikania zbędnej ekspozycji na ryzyko w jednej transakcji dotyczy zarówno rynku akcji, jak i rynku terminowego. W tym celu każde wejście na rynek powinno pociągnąć za sobą wystawienie zlecenia stop loss ograniczającego straty;
        5) osobną kwestią pozostaje miejsce ustawienia zlecenia stop loss.

        Wielkość pozycji, a zmienność na rynku
       
Obserwowana zmienność rynku ma znaczący wpływ na poziom ekspozycji na ryzyko otwartej pozycji inwestycyjnej. Zatem istotne jest dostosowanie wielkości pozycji do poziomu obecnej zmienności na rynku. Podstawową miarą zmienności rynku, jest popularny wskaźnik ATR (Average True Range). Często stosuje się ATR z okresu ostatnich 20 sesji, czyli z ostatnich 4 tygodni. 

         Wnioski płynące z analizy ATR wskazują, iż im wyższy jest ATR, tym mniejsza powinna być ekspozycja na ryzyko, czyli automatycznie mniejsza wielkość pozycji. Dokładny opis działania i konstrukcji wskaźnika ATR dostępny jest na naszym bloqu we wpisie pod tytułem „Poskromić zmienność” mojego kolegi Maćka.

        Zarządzanie wielkością pozycji ma również decydujący wpływ na poziom stopy wzrostu osiąganej przez gracza giełdowego. Zbyt niskie kwoty angażowane w pojedyncze transakcje, będą skutkowały śladowym wpływem na zmianę wartości naszego portfela i w konsekwencji mogą powodować frustrację, szczególnie przy serii udanych transakcji.

       Na tym etapie rozważań należy wspomnieć, że literatura obfituje w przeróżne systemy zarządzania wielkością pozycji i każdy gracz giełdowy może skorzystać z gotowych pomysłów, bez konieczności tworzenia własnych zupełnie nowych systemów. Oczywiście kluczowa w wyborze jest przede wszystkim psychika gracza i cele zastosowania.

      Obsunięcie kapitału
     
Nadrzędnym celem stosowania metody zarządzania kapitałem jest zarabianie w długim terminie. W trakcie przygody z rynkiem często zmagać się będziemy z jeszcze jedną kwestią, a mianowicie z obsunięciem kapitału. Terminy te są mocno powiązane. Właśnie, aby zmniejszyć maksymalne obsunięcie kapitału, staramy się podejmować niskie ryzyko w każdej transakcji.

Mariusz Puchałka
Analityk giełdowy

 

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

Jeden komentarz

  1. No tak, lipcowo-wrześniowe spadki daly do myslena. Zbyt duza wielkosc pozycji przechodzila bez konsekwencji w ubieglym roku, ale na zniżkowym rynku taka strategia prowadzi do wyniszczenia portfela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.