Bezpieczniej z pair tradingiem

          W ramach jednej branży, zawsze widoczne jest zróżnicowane zachowanie się kursów poszczególnych spółek. Różnorodność tą można zobrazować przy pomocy tzw. relatywnej siły, a wykorzystać stosując strategię pair trading.

         Podczas rynku wzrostowego spółki silne fundamentalnie lub dobrymi perspektywami na solidne wyniki w ocenie inwestorów zachowują się zazwyczaj lepiej od rynku, w przeciwieństwie od spółek od których rynek nie spodziewa się napływu dobrych informacji. Ciekawe wnioski płyną z zachowania się spółek, kiedy koniunktura giełdowa ulega poroszeniu. Co istotne, z naszych obserwacji wynika, że spółki dotychczas zachowujące się słabiej od rynku, w sytuacji pogorszenia koniunktury na całym rynku akcji, najmocniej tracą na wartości.

         Zależność ta dostrzeżona została również przez wytrawnych obserwatorów i analityków rynkowych. Opracowana została strategia tzw. pair trading. Z założenia pair trading to neutralna rynkowo strategia inwestycyjna umożliwiająca inwestorowi zarabianie praktycznie w każdych warunkach rynkowych – w trakcie występowania trendów wzrostowych, spadkowych i bocznych.

        Rynek akcji posiada prawidłowość polegającą na tym, iż kursy akcji spółek zgrupowanych w tej samej branży zazwyczaj poruszają się w tym samym kierunku. Tą główną zależność wykorzystuje właśnie strategia pair trading.

        Przyjmujemy z założenia, iż dobry nastrój inwestycyjny rynku w stosunku do danego sektora / branży skutkuje tym, iż większość akcji z tej grupy zyskuje na wartości. Oczywiście niektóre walory są relatywnie silniejsze od drugich, co determinuje przede wszystkim analiza fundamentalna i antycypowany napływ informacji. Inwestor nie wie jednak jak długo utrzyma się dobry nastrój wśród wybranego sektora. Sposobem na ograniczenie ryzyka i zwiększeniem prawdopodobieństwa osiągnięcia zysku są właśnie założenia strategii pair trading.

       Opis postępowania:
       1) w pierwszej kolejności gracz giełdowy musi przeprowadzić selekcję wśród spółek wskazanej branży i wybrać akcje najmocniejsze i najsłabsze;
       2) w drugim etapie należy kupić akcje uznane jako najsilniejsze i sprzedać na krótko akcje spółki, które uznane są jako najsłabsze;

       Na co liczymy zawierając transakcję w strategii pair trading?

       I) w przypadku rynku byka, inwestor ma nadzieję, że kurs akcji kupionych wzrośnie istotnie więcej niż kurs spółki sprzedanej na krótko. Oznacza to, ze zysk z pierwszej transakcji z nawiązką pokryje stratę z drugiej inwestycji;
      II) może się jednak okazać, że na rynku nastroje pogorszą się i będziemy mieli do czynienia z korektą kursów lub zmianą ogólnej tendencji na spadkową. W tej sytuacji gdyby doszło do spadku kursów spółek na których dokonaliśmy transakcje, liczymy na to, że akcje spółek sprzedanych na krótko stracą na wartości bardziej niż notowania spółki, których akcje kupiliśmy.

      Krótka sprzedaż na GPW funkcjonuje od lipca 2010 r. Przy wyborze spółek dostępnych w ramach krótkiej sprzedaży decydującą rolę ma wartość akcji będąca w wolnym obrocie (dotychczas 300 mln zł) oraz średnia dzienna wartość obrotów z ostatniego półrocza (minimum 4 mln zł).

      Początkowo oprócz firm z WIG20 giełda wytypowała 16 kolejnych najbardziej płynnych walorów. Obecnie można dokonywać krótkiej sprzedaży na 42 spółkach. Lista ta obejmuje 20 spółek z indeksu WIG20 i 22 papiery spoza tego indeksu, są to: BGZ, BIOTON, BORYSZEW, CDRED, CEDC, CYFRPLSAT, ENEA, EUROCASH, GPW, IMPEXMET, INGBSK, JSW, KOV, KREDYTB, MILLENNIUM, NETIA, NEWWORLDR, OPENFIN, ORBIS, PETROLINV, POLIMEXMS, SYNTHOS.

     Czy krótka sprzedaż może negatywnie odbijać się na kursach spółek wykorzystywanych w transakcjach pair trading? Wydaje się, że na świeżo kiełkującym rynku spadkowym lub nawet w jego środkowej fazie inwestorzy z dużą ostrożnością wykorzystują możliwość dokonywania krótkiej sprzedaży. Problem pojawia się zazwyczaj w końcowej fazie bessy, kiedy do gry wkraczają emocje. Wówczas aktywność sprzedających na krótko może się nasilić. Giełda przygotowała się na taką możliwość wprowadzając system zawieszania transakcji krótkiej sprzedaży.

     GPW może zawiesić krótką sprzedaż, jeśli WIG spadnie co najmniej o 3 proc., a wartość obrotów w transakcjach krótkiej sprzedaży przekroczy 20 proc. całkowitej wartości obrotu wszystkimi akcjami dopuszczonymi do krótkiej sprzedaży. Dodatkowo krótka sprzedaż na określonych akcjach będzie zawieszona, gdy kurs akcji danej spółki spadnie o ponad 10 proc., a wartość obrotów w transakcjach krótkiej sprzedaży określonymi akcjami przekroczy 20 proc. całkowitej wartości obrotu danymi akcjami.

 

 Mariusz Puchałka
Analityk giełdowy

 

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

4 komentarzy

  1. Czytam bo chcę się orientować i może skorzystać z wiedzy mądrzejszych ode mnie.
    Czy jesteście pewni, że pisanie małymi literami, bez interpunkcji i bez polskich znaków czyni Was wiarygodnymi w dyskusji?
    “zalozyc i zawezic spolek, cos co dotychczas sie kisilo”

  2. strategia dobra, tylko tak jak we wszystkich systemach inwestycyjnych liczy się dobre wyczucie rynku. jest to pomocne dla ludzi z dobrym nosem

  3. Trzeba troche sie orientowac ale wystarczy zawezic poszukiwania do branzy Przy wyobrze spolek kluczem jest analiza fundamentalna, ale czasem spojrzenie na wykres ten duzo daje. Jesli spolka “nie idzie” za calym sektorem zazwyczej mowi ze jest slaba (cos jest z nia nie tak). Jak koniunktura gieldowa sie pogarsza, cos co dotychczas sie kisilo (stalo w miejscu), pierwsze najbardzie spada…

  4. Zainteresowany,

    czyli w pair tradingu trzeba zalozyc ze na jednej inwestycji sie straci ale ze zysk z drugiej transakcji pokryje straty i dodatkowo przyniesie zysk? skad te optymistyczne zalożenie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.