Kurs na OPCJE

Zdaniem wielu wytrawnych inwestorów, opcje to najciekawszy instrument pochodny. Opcja daje bowiem posiadaczowi prawo, lecz nie obowiązek zakupu, bądź sprzedaży określonego instrumentu finansowego.

W przeciwieństwie do innych instrumentów, skutecznie wykorzystanie opcji nie jest proste. Jest to instrument niełatwy do wyceny i niesymetryczny. Opcje umożliwiają natomiast budowanie wielu strategii inwestycyjnych. Opcje są również tanim i skutecznym instrumentem finansowym stosowanym w strategiach hedgingowych.

Rodzaje opcji. Rynek oferuje dwie główne grupy opcji: call i put. Opcja call (tzw. opcja zakupowa) umożliwia posiadaczowi opcji (holder), wykonanie jego prawa do zakupu opcji po cenie wykonania, w przypadku opcji put (tzw. opcja sprzedażowa) posiadacz ma prawo do sprzedaży opcji. Wykonanie najczęściej jednak następuje w postaci przepływów pieniężnych, wyliczonych, jak w przypadku opcjo zakupu, na poziomie różnicy ceny instrumentu bazowego i ceny wykonania.

W innej sytuacji znajduje się wystawca opcji (writer). Jest on zmuszony do wykonania zobowiązania, które jest wpisane w kontrakt opcyjny.

Krótko podsumowując, mamy zatem występowanie po jednej stronie kontraktu obowiązku wystawcy, natomiast po drugiej stronie prawa posiadacza opcji.

     Innym kryterium rozróżniania opcji jest możliwość jej przedterminowego wykonania. Jeżeli taka możliwość istnieje, to opcję nazywamy amerykańską, jeżeli nie to europejską.

Opcję wystawia się na konkretny instrument bazowy. Najczęściej takimi instrumentami są: akcje, indeksy rynkowe, stopy procentowe, rzadziej obligacje, czy inne instrumenty pochodne.

Niepodważalną zaletą opcji jest fakt, iż strata nabywcy, w odróżnieniu od posiadacza długiej pozycji na kontraktach, jest z góry znana i ograniczona do zapłaconej premii, zaś zysk, przynajmniej teoretycznie, może być nieograniczony.

Większym ryzykiem obarczona jest sprzedaż (wystawianie) opcji, ponieważ wystawca co prawda początkowo uzyskuje premię wypłacaną przez nabywcę, ale jego zobowiązanie może rosnąc praktycznie w nieskończoność.

Opcje pozwalają na zarabianie w tzw. trendzie horyzontalnym. Cechą tą wyraźnie różnią się od innych tradycyjnych instrumentów finansowych.

Rodzaje opcji

OPCJE0711

źródło: opracowanie własne

Poniżej podajemy kilka ważnych terminów określających bieżący kurs opcji w stosunku do ceny wykonania:

a) In-The-Money – opcje dla których bieżąca wartość instrumentu bazowego znajduje się po stronie zysku tzn.

dla opcji kupna – wartość instrumentu bazowego > Kurs wykonania

dla opcji sprzedaży – wartość instrumentu bazowego < kurs wykonania

b) At-The-Money  – opcje których kurs wykonania jest bliski bieżącej wartości instrumentu bazowego.

c) Out-The-Money – Opcje dla których bieżąca wartość instrumentu bazowego znajduje się po stronie straty tzn.

dla opcji kupna -wartość instrumentu bazowego < kurs wykonania

dla opcji sprzedaży – wartość instrumentu bazowego > kurs wykonania

Mariusz Puchałka
Analityk giełdowy

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

9 komentarzy

 1. OPCJOnalny,

  OK, zaryzykowałem, kupiłem a następnie sprzedałem opcję i znam już odpowiedź 🙂

 2. OPCJOnalny,

  Dzięki, ale takich “kursów” już kilka przerobiłem.
  Nadal jednak nie znalazłem odpowiedzi na powyższe pytanie.
  A wynika ono stąd, że zamykają opcję sprzedaję ją, więc teoretycznie powinienem dostać premię, tak jak wtedy zapłaciłem premie kupując tą opcję.
  Ale to teoretycnie, dlatego pytam bo ceny niektórych opcji są wysokie i nie chciałbym stracić tylko dlatego że czegoś nie wiedziałem.

  Nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie w pierwszym poście?

 3. OPCJOnalny,

  witam,
  mam jedną niejasność.
  załóżmy, że kupuję opcję po 1zł płacąc za to 10zł.
  Rośnie ona do 1,5zł czyli mam zysk 50grx10=5zł
  prowizja 4zł jestem na plus 1zł
  moje pytanie:
  czy zapłacone na początku 10zł także muszę wliczyć w koszty?
  czy gdy zamknę pozycję kwota ta zostanie mi zwrócona?

  z góry dziekuję za odpowiedź.

 4. Pokerzysta,

  Odpowiedź do osoby o nicku “opcja”. Faktycznie, strategie opcyjne są bardzo interesujące, ale trzeba zaznaczyć, że wymagają wnikliwego wgłębienia się w problematykę tego instrumentu, aby z sukcesem i efektywnie zastosować odpowiednią strategię do panującego trendu na rynku.

 5. witam, warto poznać także strategie opcyjne, dają dużo możliwości inwestycyjnych i są bardzo pomocne w inwestowaniu. polecam

 6. Od wczoraj na GPW mamy ponownie warranty, to tez ciekawe instrumenty to uzupelnienie oferty naszej gieldy

 7. Nie wiem,

  Opcje nadal sa malo popularne, a szkoda bo oferuja spore mozliwosci tylko sa bardziej skomplikowanym instrumentem przy budowaniu zlozonych strategii inwestycyjnych

 8. Teraz na rynku akci słabo, może opcje są jakims wyjsciem z tej sytuacji Strata z gory okreslona, zawsze mozna zaryzykowac niewielkie pieniadze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.