Mocne objęcie

       Pierwsze wzmianki o stosowaniu wykresów świecowych pochodzą z Japonii i dotyczą okresu XVIII wieku. Inwestorzy z kraju Kwitnącej Wiśni stosowali wykresy świecowe do analizy rynku ryżu. Wówczas skuteczność tej techniki wykazał Munehisa Homma (niektóre źródła podają Sokyu Homma), zwany również japońskim „Warrenem Buffettem XVIII wieku”.

       Główną przewagą wykresów świecowych nad wykresami słupkowymi jest to, że w przejrzysty sposób odzwierciedlają emocje rynku. Pozwala to na szybką ocenę rozkładu sił popytu i podaży. Jeżeli bowiem większość świec ma kolor czarny świadczy to, że na rynku przewagę posiadają niedźwiedzie. Z kolei dominacja białych korpusów oznacza, że kontrolę nad rynkiem posiadają byki. Na tle szeregu świec istotna dla inwestora jest obserwacja tzw. formacji, na które składać się może pojedynczy korpus, lub kilka świec. Tym samym otrzymujemy sygnały kupna, bądź sygnały sprzedaży.

      Jedną z najbardziej skutecznych formacji świecowych jest układ tzw. objęcia.

      Ogólny opis. Formacja objęcia składa się z dwóch świec, posiadających korpusy w odmiennych kolorach. Korpus świecy występującej jako druga całkowicie obejmuje korpus świecy z dnia poprzedniego. W przypadku tej formacji cienie nie są brane pod uwagę. Nosi ona także nazwę formacji pochłonięcia, gdyż całkowicie pochłania świecę utworzoną podczas poprzedniej sesji. Gdy formacja ta wystąpi w pobliżu szczytu lub po prostu w trendzie wzrostowym, wskazuje na zmianę nastawienia rynku w kierunku sprzedaży. Formacja ta zarejestrowana w trendzie wzrostowym, nosi nazwę formacji ostatniego objęcia.

OBJECIE170511

 

       Szczegółowy opis. Pierwsza ze świec, utworzona w formacji objęcia, posiada niewielki korpus, podczas gdy druga ma wysoki korpus własny. Ponieważ druga utworzona świeca jest o wiele bardziej wymowna, odzwierciedla ona możliwość zakończenia dotychczasowego trendu. Jeśli formacja objęcia o wymowie spadkowej pojawia się po długotrwałym wzroście, znacznie zwiększa ona prawdopodobieństwo, że większość byków zajęła już pozycje długie na rynku. W tym przypadku może nie wystarczyć nawet duży kapitał, aby utrzymać trwający trend wzrostowy.

       Wnioski. Formacja objęcia jest bardzo podobna do klasycznej sesji wyprzedaży. Podobnie jak w formacji objęcia, kursy na takiej sesji będą znajdować się zarówno powyżej, jak i poniżej zasięgu zmian cen z sesji poprzedniej, a zamknięcie nastąpi w kierunku nowego trendu.

 

Przykłady formacji objęcia z naszego rynku akcji.

Alchemia

ALCHEM170511

Wojas

WOJAS170511

Midas

MIDAS170511

Mariusz Puchałka
Analityk giełdowy

 

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

2 komentarzy

  1. avatar

    Rynek czuje ten ciezar, stad wczorajsza nagla wyprzedaz w koncowce sesji, dzisiaj rowniez ostroznie. Wszyscy patrza na notowania surowcow

  2. avatar
    Inwestor,

    W ostatnim czasiie dużo jest tej formacji objęcia bessy na rynku, Może to znaczy ze jakis wazniejszy szczyt sie formuje. Małe spółki juz obrały kierunek na polunie. WIG20 jak przełamie 2.800 pkt. to bedzie nieciekawie. Rosnie prawdopodobienstwo wiekszej korekty rynku w dół

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.