Rekiny znane i nieznane

         Ktoś, kiedyś powiedział, że giełda dzieli się na dwie grupy – tych, co zawsze muszą mieć rację i tych, którzy wolą mieć pieniądze zamiast racji. Aby znaleźć się w drugiej grupie inwestorów, pomocna może okazać się strategia oparta na naśladowaniu posunięć inwestycyjnych znanego rynkowego guru.

        Trend jest Twoim przyjacielem, nie powiększaj pozycji przynoszącej straty, tnij straty, jeśli nie wiesz co robić – nie rób nic. Zasady te pomagają doświadczonemu inwestorowi odnaleźć się na skomplikowanym rynku giełdowym. Jednak w początkowym etapie przygody z rynkiem, warto zastanowić się nad inwestycjami tzw. „znane nazwiska”. Metoda ta jest jedną z nielicznych, która zazwyczaj pozwala na osiągnięcie wyników lepszych lub podobnych do stopy zwrotu z indeksu, przy jednoczesnym stosunkowo niewielkim nakładzie pracy.

        Wzorem do naśladowania może być np. fundusz inwestycyjny, który w ostatnim czasie wypracowuje wyniki lepsze od średniej wszystkich funduszy, analityk, który oficjalnie trafnie typuje spółki do inwestycji, lub najczęściej znany inwestor giełdowy.

       Tradycyjny komunikat o zaangażowaniu większego inwestora w dany papier napłynie na rynek, w momencie przekroczenia przez niego poziomu progu 5% akcji. Trudno będzie stwierdzić, czy dany inwestor posiada papiery konkretnej spółki, jeśli jego zaangażowanie jest niższe od 5%, gdyż nie musi podawać tego faktu do opinii publicznej. Ważne mogą w tej sytuacji być wywiady z rynkowymi tuzami, którzy zazwyczaj uchylają rąbka tajemnicy dotyczącej swoich obecnych lub przyszłych inwestycji. Często podają również słowa dotyczące oceny koniunktury giełdowej. Tak było np. w połowie 2010 r., kiedy to Roman Karkosik wieszczył nową hossę. Karkosik twierdził wówczas, że wzrost gospodarczy dla obecnego roku może nas bardzo pozytywnie zaskoczyć. Zdaniem znanego tuza parkietu, inwestowanie na GPW to pomysł dużo lepszy od grania na rynku walutowym, czy spekulowania na anemicznym rynku nieruchomości. Choć, jak przyznał, akcje polskich firm nie są tak tanie jak w innych krajach, to jednak przewidywał, że wyniki spółek z rodzimego parkietu będą, tak jak za oceanem, lepsze od oczekiwań, co wraz ze sporym wzrostem gospodarczym stworzy dobre warunki dla istotnych wzrostów na giełdzie. Jak się później okazało, przewidywania te sprawdziły się. Licząc od tamtej wypowiedzi do czasu obecnego indeks WIG zyskał ponad 20%.

       W skali globalnej, dobrym przykładem jest znany amerykański inwestor Warren Buffet. Jego fundusz Berkshire Hathaway wnikliwie sprawdza każdą firmę przed decyzją o zaangażowaniu własnych środków, a umiejętnie stosowana przez Buffeta analiza fundamentalna skierowana na wyszukanie niedowartościowanych spółek, wiele razy pozwoliła mu osiągnąć wysoka stopę zwrotu z inwestycji.

      Zachowanie akcji spółek z portfela największych giełdowych inwestorów można obserwować na łamach strony Pulsu Biznesu, który prowadzi indeksy giełdowych guru, według tej samej metodologii, zgodnie z którą powstają subindeksy branżowe na GPW. Uwzględnione przy obliczeniach pakiety, wyznaczone są w oparciu o liczbę akcji firm, pozostających w wolnym obrocie. Data bazowa wskaźników ustalona została na ostatnią sesję grudnia 2008 r., a wartość początkowa każdego z indeksów ustalono na 100 pkt.

 W Polsce znanymi nazwiskami m.in. są:

–  Leszek Czarnecki, który posiada akcje spółek: Getin, LC Corp, TU Europa;
–  Roman Karkosik, którego portfel składa się ze spółek: Boryszew, Alchemia, Hutmen, Impexmetal, Krezus, Skotan;
– Zbigniew Jakubas (Mennica, Optimus, Puławy, Energopol, Polna);
– Michał Sołowow (Cersanit, Echo, Barlinek, Synthos).

Dodatkowo możemy spróbować określić trzy zasady przy inwestowaniu w swojego guru.

1)  po pierwsze, ważne jest, aby inwestor, którego chcemy naśladować, mógł się pochwalić dłuższą obecnością na rynku giełdowym, a jego wyniki były dobre lub bardzo dobre.  Oprócz osiągnięć inwestycyjnych ważne jest, aby guru odpowiadał nam swoim charakterem. Pewną podpowiedzią mogą być decyzje podejmowane przez dużego inwestora podczas sytuacji kryzysowych;
2)  przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych na podstawie guru rynkowego musimy przygotować sobie sprawdzone źródło informacji, z którego będziemy czerpali informacje o zmianach w akcjonariacie interesujących nas firm;
3) trzeci punkt planu działania dotyczy wytrwałego kopiowania posunięć wybranego guru. Ważne przy tym jest zachowanie proporcji posiadanych papierów w portfelu.

Indeksy branżowe wybranych rekinów rynkowych prezentowane przez PB.

PBKarkoCarneSolo
Poniżej przedstawiamy jeszcze obecną wartość subindeksów rynkowych guru GPW. Dla przypomnienia wartością bazową jest 100 pkt. ustalona na koniec grudnia 2008 r.

PB Czarnecki 285.33 pkt.
PB Jakubas 142.62 pkt.
PB Jedrzejewski 174.12  pkt.
PB Jutkiewicz 157.60 pkt.
PB Karkosik 229.42 pkt.
PB Krauze 93.79 pkt.
PB Moska 217.81 pkt.
PB Patrowicz 90.06 pkt.
PB Solorz 106.37 pkt.
PB Sołowow 282.67 pkt.

Mariusz Puchałka
Analityk giełdowy

  

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

3 komentarzy

  1. avatar

    wynikałoby z tego że należałoby przestać inwestować jeśli lubi się mieć racje. z drugiej strony przecież ci duzi inwetorzy co dorobili się fortun musieli wierzyc w sens swojego biznesu i mieli ostatecznie racje

  2. avatar
    guru -patrowicz,

    Mariusz Patrowicz jest wg mnie najlepszy można z nim zarobic pare zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.