Ostatni dzwonek prywatyzacji

         Spółek Skarbu Państwa przeznaczonych do prywatyzacji pozostało niewiele. Przed nami prawdopodobnie ostatnie okazje kupna akcji firm Skarbu Państwa. Przychody MSP z prywatyzacji w ub. r. wyniosły 22 mld zł, co oznacza, że były one najwyższe od 2000 r. Wstępne szacunki na ten rok wynoszą 15 mld zł.

         Początkowo zakładano, że tegoroczne wpływy wypełnią przede wszystkim spółki energetyczne. Prywatyzacja w tym sektorze idzie jednak bardzo wolno, co oznacza, że MSP będzie musiało poruszyć do działania inne branże. W 2010 r. łączne przychody Ministerstwa Skarbu Państwa z prywatyzacji wyniosły ponad 22 mld zł i były najwyższe od 2000 r., kiedy to z samej sprzedaży akcji TP S.A. wpłynęło do budżetu prawie 19 mld zł.

        Worek ofert publicznych rozwiązany. Dwa tygodnie temu Ministerstwo Skarbu w trybie przyspieszonej budowy księgi popytu sprzedało instytucjom 11,9 proc. walorów Tauronu za 1,3 mld zł. Transakcja ta nie stanowiła całkowitego zaskoczenia dla rynku, bowiem pod koniec grudnia zakończył się 180-dniowy lockup (zakaz sprzedaży akcji), który trwał od czerwcowego debiutu spółki na giełdzie. Po sprzedaży blisko 12 proc. pakietu akcji, MSP zobowiązało się do niesprzedawania pozostałych papierów przez rok.

       Co dalej z wpływami z prywatyzacji? Swoje zniecierpliwienie tempem prywatyzacji coraz częściej okazuje minister finansów Jacek Rostowski. Jego zadaniem bowiem jest zachowanie równowagi budżetowej, a w sytuacji unikanych przez rząd jak ognia reform, w dużym stopniu pomóc muszą przychody z prywatyzacji.

PRYWATa040411

       Znamy najświeższe plany MSP. Rok 2011 r. będzie rokiem polskich rynków kapitałowych. Zdaniem tym minister Aleksander Grad okrasił prezentację dużych tegorocznych prywatyzacji. Według planów 30 czerwca na giełdzie ma zadebiutować Jastrzębska Spółka Węglowa, a w drugiej połowie września dojdzie do wtórnej oferty publicznej akcji PKO BP.

       Celem akcjonariat obywatelski. Ministerstwo na ten rok przygotowuje znaczące oferty publiczne. Będą to m.in.: wspomniana Jastrzębska Spółka Węglowa, Bank Gospodarki Żywnościowej i Polski Holding Nieruchomościowy. Kluczowym punktem programu ma natomiast być publiczna oferta wtórna PKO BP. Wzorem wcześniejszych transakcji oferty te kierowane będą również do inwestorów indywidualnych.

      Zgodnie z zapowiedzią resortu skarbu jedna trzecia oferowanych akcji ma trafić do drobnych graczy. Ze wstępnych szacunków wynika, że pula walorów PKB BP i JSW, na które będą się mogli zapisać, będzie warta blisko 5 mld zł.

 

Spodziewane w 2011 r. oferty prywatyzacyjne na GPW (w mln zł)

PRYWATb040411

       Oferta PKO BP w centrum uwagi inwestorów. Ministerstwo zapowiada, że minimum oferty, to 10 proc. akcji PKO BP, będących w posiadaniu Banku Gospodarstwa Krajowego, a z akcji należących bezpośrednio do Skarbu Państwa (obecnie posiadane 40,99 proc. głosów na WZA), ilość sprzedanych akcji ma zależeć od zainteresowania ze strony inwestorów. Zgodnie ze strategią prywatyzacyjną, docelowo w rękach Skarbu Państwa ma pozostać 25 proc. akcji plus jedna PKO BP. Nieoficjalnie mówi się o pakiecie 10 proc. Łącznie więc oferta PKO BP może osiągnąć wartość ok. 11 mld zł.

        Akcje JSW na giełdzie 30 czerwca. Według przedstawionych przez resort planów, prospekt emisyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma być złożony w KNF ok. 20 kwietnia, a ok. 6 czerwca ma on być opublikowany. Już teraz na 30 czerwca zaplanowano debiut JSW na warszawskim parkiecie. Transakcji prawdopodobnie nie będzie towarzyszyła sprzedaż nowych papierów, a Skarb Państwa ma zachować pakiet ponad 50 proc. Z ostatnich szacunków wynika, że sprzedawane akcje powinny być warte 3 – 3,5 mld zł.

       Po transakcji sprzedaży akcji Taurona, rośnie prawdopodobieństwo, że w tym roku Ministerstwo Skarbu sprzeda kolejne 10 proc. papierów PGE (obecnie ma ich 69 proc.). Warto wspomnieć, że w październiku ub. r. MSP sprzedało 10 proc. akcji PGE za blisko 4 mld zł. Kolejnej transakcji rynek spodziewa się po upływie zakazu sprzedaży, do którego zobowiązało się MSP. Nieoficjalnie mówi się, że lockup upływa w lipcu.

      Ten rok bez oferty PZU. Z ostatnich informacji wynika, że w tym roku raczej nie należy się spodziewać transakcji sprzedaży akcji największej polskiej grupy ubezpieczeniowej. Docelowo MSP chce mieć w PZU 25 proc. akcji plus jedna i aby zachować kontrolę nad spółką musi dojść do zmiany statutu. Obecnie Skarb Państwa ma 45,2 proc. akcji PZU.

     Pozostał jeszcze bank BGŻ. Większościowym akcjonariuszem krajowej instytucji finansowej jest holenderski Rabobank. Skarb Państwa ma 37,22 proc. akcji BGŻ. Rabobank International Holding B.V. kontroluje 59,35 proc. walorów BGŻ. Planuje się, aby publiczna oferta stanowiła formę wyjścia Skarbu Państwa z tej inwestycji. Główne decyzje odnośnie oferty zależą od postawy zarządu BGŻ i większościowego akcjonariusza.

     Wygląda więc na to, że sprzedaż Tauronu sprzed dwóch tygodni, stanowi jedynie wstęp do planowanych dużych tegorocznych ofert Skarbu Państwa. Inwestorzy mogą liczyć na zakup m.in. akcji banków (PKO BP i BGŻ), spółek węglowych i prawdopodobnie jeszcze spółek energetycznych. Przy sprzyjającej koniunkturze giełdowej, wartość ofert akcji spółek Skarbu Państwa może znacząco przekroczyć planowane na ten rok wpływy na kwotę 15 mld zł.

 

Mariusz Puchałka
analityk giełdowy

 

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

3 komentarzy

  1. avatar

    w najbliższych 6 miesiącach na rynek trafią oferty o wartości ok. 7 mld zł, najwiekszy w tym udział JSW i BGŻ, będzie też rosyjska spółka Valars, debiut BGŻ prawdopodobnie pod koniec maja

  2. avatar

    Ja czekam na zapisy na JSW. Spólak ta specjalizuje sie w produkcji węgla koksowego, i jest bardzo dochodowa. Oby tylko strajki górników nie przeszkodziły w prywatyzacji

  3. avatar

    Wiele zależy od ceny. Skarb Państwa jest pod presją, ale inwestorzy też nie będą chcieli kupić drogo. Powodzenie ofert prywatyzacyjnych zależeć będzie zatem od elastyczności obu z zainteresowanych stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.