Państwa obligacje wyżej procentują

         Jedno z założeń analizy międzyrynkowej mówi, że dwa rynki – obligacji skarbowych i towarów (obrazowany przez indeks CRB) – zazwyczaj poruszają się w odmiennych kierunkach. Tymczasem w lutym Ministerstwo Finansów zdecydowało się na pierwszą od marca 2009 r. podwyżkę oprocentowania obligacji sprzedawanych inwestorom indywidualnym. Co to może oznaczać dla rynku surowców i w konsekwencji dla rynku akcji?

         Najpopularniejsze wśród drobnych inwestorów są obligacje dwuletnie. Ich oprocentowanie od maja 2010 r. wynosiło 4 proc. Papiery te atrakcyjnością ustępowały zatem wielu lokatom. W przeszłości, nie zawsze jednak tak było. Przed kryzysem finansowym, obligacje emitowane przez rząd były wyżej oprocentowane od lokat oferowanych przez banki.

         Od kilku lat obligacje Skarbu Państwa nie cieszą jednak dużą popularnością wśród inwestorów. Sprzedaż obligacji detalicznych w 2010 r. wyniosła tylko 2,38 mld zł. Dla porównania sprzedaż obligacji detalicznych Skarbu Państwa wyniosła w 2009 r. 3,8 mld zł, a w 2008 r. aż 6,2 mld zł.

         Sytuacja tymczasem powoli zmienia się. Na rynku rośnie rentowność obligacji dwuletnich. Od początku br. rentowność dwuletnich instrumentów dłużnych wzrosła na rynku o około 35 pkt bazowych. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim rosnąca inflacja oraz wzrost oczekiwań inflacyjnych. Czy zatem dokonana przez Ministerstwo Finansów w lutym br. podwyżka oprocentowania obligacji to trwalsza tendencja i jednocześnie zapowiedź nowego trendu? Ministerstwo twierdzi, że decyzja zostanie podjęta pod koniec miesiąca i zależna będzie od rozwoju sytuacji.

        Malejące zainteresowanie rynkiem dłużnych papierów detalicznych w ostatnich latach skłoniło przedstawicieli Skarbu Państwa do rozważenia wprowadzenia dodatkowych zachęt dla kupujących. Lokaty bankowe, jak wiemy prawie zawsze nie wiążą się z dodatkowymi opłatami podobieranymi od inwestorów (czasami tylko wymagane jest konto bankowe). Wabikiem, który może wpłynąć na wzrost zainteresowania papierami dłużnymi (oprócz oprocentowania oczywiście) ma być np. obniżenie kosztów przedterminowego wyjścia z inwestycji.

       Mimo, że obligacje detaliczne stanowią znikomą część długu Skarbu Państwa, zachowanie kursu instrumentów dłużnych, przez pryzmat analizy międzyrynkowej, może przydać się inwestorom giełdowym do prognozowania punktów zwrotnych na rynku akcji. Jedno z założeń podejścia międzyrynkowego mówi bowiem, że dwa rynki – obligacji skarbowych i towarów (obrazowany przez indeks CRB) – zazwyczaj poruszają się w odmiennych kierunkach. Zachowanie obligacji dostarcza również cennych wskazań odnośnie spodziewanego kierunku zmian stóp procentowych, co automatycznie wpływa na rynek akcji. Rynki te są powiązane, gdyż tendencje panujące na notowaniach surowców przekładają się na kierunek zmian inflacji, od której zależą trendy obligacji i poziom stóp procentowych.

  INFLACJA250311

Źródło: Parkiet

  

       Ważne są oczekiwania inflacyjne. Rynek obligacji z wyprzedzeniem reaguje na spodziewane zmiany w zakresie inflacji konsumentów. Wskaźnikiem wyprzedzającym są również tzw. oczekiwania inflacyjne. Jak wynika z danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych Komisji Europejskiej w lutym 2011 r. wskaźnik oczekiwań inflacyjnych w Polsce wyniósł 38,5 pkt wobec 35,9 pkt w styczniu 2011 r. W przypadku Polski, wskaźnik oczekiwań inflacyjnych oparty jest na ankietach przeprowadzanych przez GfK Polonia w ciągu pierwszych 12 dni miesiąca, na próbie co najmniej 1020 osób. Jest to już czwarty z rzędu wzrost oczekiwań inflacyjnych, co sugeruje, że należy spodziewać się dalszego wzrostu cen i presji na decyzje ze strony RPP.

 

Mariusz Puchałka
Analityk giełdowy

   

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

4 komentarzy

 1. avatar

  No nie wiem, w stycnziu po podwyzce, oprocentowanie lokat spadlo. Banki nie potrzuja pieniedzy i stopy maja dla nich drugorzedne znaczenie. Przy podwyzce stop kredyty za to ida w gore. Wiekszy spread pomiedzy kredytami i lokatami, to automatycznie wyzszy czysty zysk dla bankow.

 2. avatar

  Jutro pewnie RPP podniesie stopy procentowe. Jest szansa na wyższe oprocentowanie instrumentów dłużnych. Zobaczymy

 3. avatar
  Walutomen,

  trzeba tez uwzglednić kur dolara. wyzszy kurs zielonego, to najcześniej nizsze notowania surowcow

 4. avatar

  czyli co, teraz skoro ceny obligacji ruszyły w góre, jest wieksze prawdopodobieństwo, że ceny surowcow będą niższe, zgodnie z analiza miedzyrynkową?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.