Stopy pójdą w górę

         Według najnowszych badań brytyjskich naukowców, na klawiaturze bankomatów znajduje się podobna ilość bakterii, co w publicznych toaletach. Wnioski te niektórych z nas mogą zachęcić do trzymania pieniędzy na koncie i do oszczędzania. Nie wszystkich jednak ten argument przekonuje. Z pewnością natomiast zachętą do pozostawienia pieniędzy w banku może być spodziewana podwyżka stóp procentowych i szansa na wyższe oprocentowanie rachunków i lokat.

         Przełomowa podwyżka stóp procentowych. Na rozpoczętym wczoraj, a kończącym się dzisiaj posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do podwyżki stóp procentowych o 0,25 pkt. proc. do 3,75 proc. Za takim scenariuszem opowiada się ośmiu z dziesięciu ankietowanych ekonomistów.

        Argumentem za podwyżką stóp procentowych już w styczniu z pewnością jest rosnąca inflacja. Odczyt za grudzień 2010 r. wykazał wzrost cen o 3,1 proc. w ujęciu r/r. Inflacja z pewnością w kolejnych miesiącach dalej będzie rosła. Oprócz podwyżki VAT-u, którą rząd zaserwował nam z początkiem roku, w dalszym ciągu na światowych rynkach drożeje żywność (wpływ m.in. katastrof w Australii i Brazylii). Musimy również zmierzyć się ze wzrostem opłat za czynsz, czy obowiązkowego OC za samochód. Według prognoz inflacja w 2011 r. , choć nie przekroczy poziomu 3,5 proc., czyli górnej granicy celu inflacyjnego, to w najbliższych miesiącach może się do niego bardzo zbliżyć. Zdaniem ekonomistów niezależnie, czy do podwyżki stóp dojdzie już w styczniu, w skali całego pierwszego kwartału należy oczekiwać wzrostu stóp procentowych o 0,25 – 0,5 pkt. proc.

       Ważny rynek walutowy. Będąca w mniejszości grupa ekonomistów sądzi, że RPP w styczniu wstrzyma się z decyzją. Jednak bierność członków RPP nie powinna trwać długo, bo najdalej do marca. Jako powód niezdecydowania części RPP podaje się przede wszystkim ostatnie umocnienie złotego i spadek kursu euro poniżej poziomu 3,9 zł.

      Jak długi cykl? Na ilość podwyżek stóp procentowych decydujący wpływ będzie miała przede wszystkim inflacja, wspomniane wyżej kursy walut, jak również dynamika wzrostu gospodarczego w Polsce. W przypadku, gdy inflacja będzie rosła wraz z rosnącym PKB, można spodziewać się, że RPP będzie musiała zdecydować się na 4 do 6 podwyżek rozłożonych w czasie na kilkanaście miesięcy. Przy założeniu, że każdorazowo stopy pójdą w górę o 0,25 pkt. proc., w całym cyklu stopy wzrosną o 100-150 punktów procentowych.

      Obecny historycznie niski poziom stóp procentowych w obliczu rosnącej inflacji skłania do twierdzenia, że podwyżek będzie co najmniej 3. W tej sytuacji można oczekiwać, że zmiany stóp procentowych stopniowo będą niekorzystnie oddziaływały na giełdowy rynek akcji. Tak dotychczas bywało w pięciu spośród sześciu cyklach podwyżek stóp procentowych.

 

Zmiany indeksu WIG po trzeciej podwyżce stóp procentowych do czasu zakończenia cyklu zaostrzania polityki pieniężnej przedstawia poniższa tabela:
CYKL190111

Źródło: Open Finance na podstawie danych NBP i GPW

 

Mariusz Puchałka
Analityk giełdowy

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

4 komentarzy

 1. avatar

  to ogólnoświatowa tendencja, ciekawe kiedy w USA podniosą stopy, bo na razie tylko banknoty drukuja, a inflacji zbytnio nie widać

 2. avatar

  ciekawostka -stopy w górę o 0,25 -a fiskus podnosi już od dziś swoje stopy (od zaległości podatkowych) o 0,50 !!! to się nazywa przebicie…

 3. avatar

  No i stało sie, stopy w gore, poczatek cyklu i trudniejsze czasy dla rynku akcji

 4. avatar

  zacierają już ręce i przeliczają -posiadacze wolnych środków…:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.