Zlecenia do zadań specjalnych

        Pośpiech i brak czasu w połączeniu z szybko rosnącymi wymaganiami jakie stawia przed graczami giełdowymi stale rozwijający się rynek kapitałowy, nie ułatwiają podejmowania i tak trudnych decyzji inwestycyjnych. Z pomocą przychodzą jednak tzw. zlecenia specjalne, które mogą za nas wykonać choćby część mozolnej pracy.
      
      Podstawowym atutem zleceń specjalnych oferowanych wyłącznie przez Dom Maklerski ING Securities, jest rozwiązanie, które umożliwia umieszczenie zleceń inwestora na serwerze biura maklerskiego. Zlecenia te zostaną wysłane na giełdę, dopiero po spełnieniu określonych warunków, a inwestor w tym czasie może zrelaksować się lub zająć się inną czynnością niekoniecznie związaną z inwestycjami. Nie od dziś bowiem wiadomo, że odpoczynek przy tak stresującej pracy, jaką są inwestycje giełdowe, jest bardzo potrzebny, a nawet wskazany.

     Dodatkowym atutem zleceń specjalnych oferowanych przez Dom Maklerski ING Securities jest fakt, iż zlecenia te są dostępne bez dodatkowych opłat. Jednocześnie biuro zdecydowało się obniżyć stawkę prowizji dla zleceń specjalnych do 6 złotych za kontrakt terminowy na indeks i do 0,15% na akcje z zachowaniem prowizji minimalnej. Promocja trawa do 31 stycznia 2011 r., a więc warto zapoznać się nowinkami technicznymi, aby sprostać rosnącym rynkowym wymaganiom i nie zostać w tyle za pędzącym peletonem.

     Nowe typy zleceń, czyli tzw. zlecenia specjalne to:

1)      Zlecenie ze stopem kroczącym (Trailing stop);
2)     Jedno zlecenie uruchamia drugie (OTO – One Triggers the Other);
3)     Jedno zlecenie anuluje drugie (OCO – One Cancels the Other).

    Zlecenia specjalne można składać na wszystkie kontrakty terminowe oraz na akcje spółek wchodzących w skład indeksów WIG20 i mWIG40. Tym samym oferta dotyczy 60 największych i najpłynniejszych akcji spółek notowanych na GPW. Zlecenia specjalne zaoferowane przez ING Securities można składać przez internet w systemie transakcyjnym SidomaOnLine i to podkreślmy jeszcze raz, bez dodatkowych opłat, ani też jakichkolwiek formalności.

    Nie pozwól, aby zysk zamienił się w stratę. To jedna z głównych zasad inwestycyjnych wskazywana przez utytułowanych graczy. Wyobraźmy sobie, że zajęliśmy pozycję na rynku terminowym, która przynosi nam niewielki zysk. Rynek porusza się w prognozowanym przez nas kierunku, a my zastanawiamy się, czy zamknąć pozycję. Nie wiemy jak długo sprzyjająca nam tendencja będzie kontynuowana. Tego jednak nie musimy wiedzieć. Wystarczy, że potrafimy odpowiedzieć na pytanie, jakie warunku muszą być spełnione, abyśmy ocenili, że sytuacja się zmieniła na niekorzyść, co jednocześnie stanowi sygnał do zamknięcia pozycji. Pomocne w realizacji tej strategii okazuje się być zlecenie ze stopem kroczącym (Trailing stop). To my po zajęciu pozycji określamy w systemie transakcyjnym warunek aktywacji zlecenia zamykającego pozycję w zależności od zmiany procentowej lub punktowej kontraktu w stosunku do kursu odniesienia. Natomiast zastosowana ruchoma linia obrony, chroni nas przed stratami i jednocześnie zabezpiecza osiągnięty zysk. Najniższa zmiana procentowa, którą gracz może ustalić to 0,5%, natomiast wartość to 5 pkt. lub 5 zł. Wyjątkiem są spółki groszowe, dla których dostępny jest tylko warunek procentowy. Z dokładnym opisem wraz z przykładem zastosowania możemy zapoznać się na stronie pod poniższym linkiem: http://www.ingsecurities.pl/zlecenia-specjalne

    Wyobraźmy teraz sobie sytuację, że po wieczornej analizie przebiegu dzisiejszej sesji dochodzimy do wniosku, że bylibyśmy skłonni podczas jutrzejszej sesji zaryzykować otwarcie długiej pozycji, jednak po niższym kursie. Tradycyjne zlecenie sprosta naszym wymaganiom. Jednak, gdy okazuje się, że uwarunkowania naszego życia zawodowego lub osobistego nie pozwalają nam na równoczesne zabezpieczenie zajętej pozycji (nie będziemy mieli dostępu do notowań przez większą cześć dnia), wtedy pojawia się problem. Z pomocą przychodzi jednak zlecenie specjalne oferowane przez ING Securities, pod nazwą OTO (One Triggers the Other), czyli jedno zlecenie uruchamia drugie. Już dzisiaj wystawiamy zlecenie kupna kontraktu po niższej cenie i równocześnie określamy tzw. zlecenie podrzędne, które w sytuacji realizacji zlecenia podstawowego, zostanie aktywowane automatycznie i wysłane z systemu Domu Maklerskiego ING na giełdę. Może to być np. zlecenie stop loss, ograniczające straty. W ten sposób ING Securities zaoszczędza nam nie tylko czas, ale i niepotrzebne nerwy związane z obserwacją rynku intraday. Dokładny opis zlecenia OTO znajdziemy również pod linkiem: http://www.ingsecurities.pl/zlecenia-specjalne

      Dla bardziej wymagających inwestorów, ING Securities, oferuje zlecenie pod nazwą OCO (One Cancels the Other), czyi jedno zlecenie anuluje drugie. Tym razem jesteśmy pesymistami. Obstawiamy spadki, ale jak zwykle pokora wynikająca z braku możliwości stuprocentowego przewidzenia zachowania rynku, nakazuje nam zabezpieczyć pozycję. Niestety nie mamy również możliwości śledzenia rynku przez cały dzień. Jest jednak ratunek. W tym celu składamy zlecenie specjalne OCO (jedno anuluje drugie). Pierwsze zlecenie będzie zleceniem ograniczającym stratę, jeżeli zachowanie rynku będzie niezgodne z założoną strategią, czyli zlecenie stop loss. Drugie zlecenie będzie realizować wypracowany zysk, czyli take profit. Co ważne, po aktywacji jednego ze zleceń, drugie zlecenie zostanie automatycznie anulowane. Dzięki temu możemy otworzyć pozycję i jeżeli rynek osiągnie króryś z poziomów, zamknąć pozycję z zyskiem lub ze stratą. Najważniejsze, że nie musimy śledzić rynku w ciągu dnia i możemy zająć się np. regeneracją sił niezwykle potrzebnych do podjęcia kolejnego starcia z rynkiem. Z dokładnym opisem wraz z przykładem zastosowania możemy zapoznać się na stronie pod dobrze nam już znanym linkiem: http://www.ingsecurities.pl/zlecenia-specjalne

 Mariusz Puchałka
Analityk giełdowy

  

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

7 komentarzy

 1. avatar

  plus za nowe funkcje, przydatne chyba tylko na kontraktach, bo krotkiej pozycji na akcjach jak nie dalo sie wziac tak nie da sie nadal, za to minus, ps czy ktos wie gdzie moglbym wziac 100 akcji kghmu na krotko heh

 2. avatar

  rzeczywiscie jesli wiekszosc nie potrafi zarobic na terminowce to zlecenia specjalne tego nie zmienia jednak dla tej waskiej grupy inwestorow ktorzy inwestuja na rynku terminowym i jakos sobie radza takie zlecenia ulatwia im prace z rynkiem.

 3. avatar

  nie przecenial bym wartosci zlecen specjalnych dla ostatecznego wyniku inwestycji na rynku kontraktow. Zawsze przeciez mozna takie zlecenie odwolac i ulec presji rynkowej. Jesli ktos mial problemy z uzyskaniem dodatniej stopy zwrotu na tym rynku zlecenia specjalne tego nie zmienia.

 4. avatar

  To krok w bardzo dobrym kierunku. Inwestowanie szczegolnie na rynku kontraktow to duze wyzwanie dlatego kazda pomoc ze strony brokerow jest mile widziana. Zlecenia specjalne nieco ogranicza silna presje psychiczna na graczy i odciaza od ciaglego slenczenia przy monitorach swoich pecetow.

 5. avatar

  Te zlecenia szczegolnie przydadza sie inwestorom na rynku terminowym pod warunkiem ze inwestorzy znajda w sobie na tyle konsekwencji i wytrwalosci w dluzszym terminie czasu aby je stosowac.

 6. avatar

  Dobrze ze takie nowe zlecenia zostaly wprowadzone na zachodzie to juz standard od dawna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.