Dobra spółka to poukładana spółka

         Ład korporacyjny (ang. corporate governance) obejmuje zebrane zasady postępowania, oczekiwane od spółek giełdowych oraz od ich większościowych, jak i mniejszościowych akcjonariuszy. Wytyczne ładu korporacyjnego obejmują przede wszystkim kwestię zarządzania spółką. Jak wynika z naszych obserwacji, spółki przestrzegające ładu korporacyjnego, a skupione w indeksie RESPECT w ostatnim czasie zapewniły inwestorowi stopę wzrostu nieco wyższą od uzyskanej przy inwestycji w spółki wchodzące w skład prestiżowego indeksu WIG20.

        Okazuje się, że historia tworzenia zasad dobrych praktyk polskich spółek jest całkiem długa. Dziewiczy dokument o nazwie „Dobre praktyki w spółkach publicznych” powstał już 2002 r. Trzy lata później zasady doczekały się nowelizacji za sprawą dokumentu o nazwie „Dobre praktyki 2005”. Pod koniec 2006 r. władze GPW zachęcone wizją dalszej poprawy renomy spółek notowanych na warszawskim parkiecie podjęły próbę prac nad nowym dokumentem określającym zasady dobrych praktyk. Tym razem dzieło było wspólne, a pracę w nie włożyły władze giełdy i inwestorzy. W wyniku publicznej konsultacji, wielu uwag i opinii od osób i instytucji zawodowo związanych z polskim rynkiem giełdowym, a także od inwestorów giełdowych ostatecznie w dniu 4 lipca 2007 roku Rada Nadzorcza GPW uchwaliła nowe zasady ładu korporacyjnego.

       Uczestnicy rynku, po upłynięciu kolejnych trzech lat, w 2010 r., ponownie doczekali się prac GPW nad opisanym wyżej dokumentem. Przedwakacyjne dostosowanie do nowych przepisów prawa i obowiązujących trendów w międzynarodowym corporate governance oraz oczekiwań członków rynku kapitałowego zaowocowało aktualizacją dokumentu „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW”, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2010 r.

      Głównym celem Dobrych Praktyk jest podwyższenie standardów wspólnego funkcjonowania spółek na rynku. Prace nad wzajemnymi prawami i obowiązkami ujednoliciły system wartości dla wszystkich uczestników giełdy. Przejrzystość spółek powinna przełożyć się równocześnie na skuteczną komunikację i łatwiejsze dotarcie do inwestorów. Celem Dobrych Praktyk jest ponadto uatrakcyjnienie na rynku kapitałowym spółek notowanych na giełdzie. Stosowanie zasad obowiązujących w Dobrych Praktykach może się bardzo przyczynić do obniżki kosztów pozyskiwania inwestorów, wpływając korzystnie na wycenę przedsiębiorstw.

      W kontekście dobrych praktyk powstał projekt RESPECT Index. Ma on na celu promowanie najwyższych standardów zarządzania. Skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie wyłaniany jest przy współpracy miesięcznika Forbes, warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych oraz Kulczyk Investments. Datą bazową indeksu jest 31 grudnia 2009 roku. Pierwsza wartość indeksu RESPECT wynosiła 1000 pkt. RESPECT jest indeksem dochodowym i przy jego obliczaniu uwzględnia się zarówno ceny zawartych w nim akcji, jak i dochody z dywidend i praw poboru.

Indeks RESPECT na tle indeksu WIG20

RESPECT1_201010

Obecny skład indeksu RESPECT:

RESPECT2_201010

Mariusz Puchałka
Analityk giełdowy

   

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

7 komentarzy

  1. Tak z drugiej sotnry patrząc na to co się dzieje w Ameryce to się lekko dziwie tej ostatniej zwyżce i ogf3lnie kondycji tej giełdy oraz powszechnym zafascynowaniem danymi, ktf3re nam przedstawiają. Co do rzetelności tych danych mam sporo wątpliwości. Ruchy na tamtych indeksach wyglądają na szalenie spekulacyjne. W ciągu miesiąca podbija się indeksy o kilkanaście procent tak z niczego a pf3źniej o prawie tyle samo koryguje. Wygląda to na przepychankę, z ktf3rej stałych wzrostf3w moim zdaniem nie bedzie a jedynie szybkie skasowanie kilkunastu procent na zwyżce i teraz kapital będzie szukał okazji do zarobienia na spadki. Trudne w tej chwili jest to że skala odbicia jest na tyle duża że trzymając się trendu i zajmując krf3tką pozycję troche za wcześnie jedzie się przez jakiś czas na stracie bo niewielu wcześniej zakładało że to kolejne odbicie zajdzie tak wysoko. Może to brak doświadczenia z mojej sotnry ale wydaje mi się że takiej zmienności na rynku amerykańskim dawno a może nigdy nie było. I tu moje pytanie czy zmiennośc podczas ostatniego kryzysu byla podobna czy to co teraz możemy obserwowac jest czymś wyjątkowym.

  2. www.wykresologia.blogspot.com,

    Jak już chce się porównywać WIG20 do RESPECTU to wypadałoby uwzglednić róznicę wynikającą z dywidend…

  3. Firmy chcące wejść w indeks odpowiadają na wiele pytań, min o prowadzoną strategię CSR, politykę pracowniczą, zarządzanie relacjami z inwestorami, politykę środowiskową i wyniki ekonomiczne -a nie każda firma chce dzielić się takimi informacjami….

  4. Wiarygodność i miarodajność tego indeksu leżą w interesie spółek, które dzięki znalezieniu się w nim zyskują szansę na zainteresowanie swoimi walorami nowych inwestorów.

  5. RESPECT Index jest praktycznym narzędziem wspierającym decyzje inwestorów, dlatego badanie musi być bardzo precyzyjne, a jego zakres złożony.

  6. Bardzo dobrze ze powstal taki indeks i jak widac na zalaczonym wykresie daje wyzsze stopy zwrotu niz Wig20.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.