Dwa oblicza Wenus

        Na niebie widzianym z Ziemi, najjaśniejszą planetą jest Wenus, którą często nazywa się Gwiazdą Wieczorną, bądź Gwiazdą Poranną. Bardzo duża jasność Wenus to nie tylko wynik stosunkowo niewielkiej odległości od Ziemi, lecz przede wszystkim efekt wysokiej zdolności odbijania promieniowania słonecznego. W terminologii giełdowej również posiadamy gwiazdę poranną i gwiazdę wieczorną, których oblicza w bardzo wiarygodny sposób odbijają nastroje rynkowe graczy.

        Oprócz tradycyjnego wykresu liniowego, inwestorzy bardzo często przy analizie rynku wykorzystują tzw. wykresy świecowe. Świece japońskie są jedną z najstarszych metod analizowania wykresów. Do Europy oraz Stanów Zjednoczonych metoda ta dotarła dosyć późno, bo dopiero w latach 90. Obecnie wskazania świec to dla wielu profesjonalnych inwestorów podstawowy warsztat analityczny, który dosyć dobrze przyjął się także w Polsce. Podstawową zaletą świec japońskich jest zobrazowanie krótkoterminowej psychologii rynku. Wykres świecowy umożliwia przeprowadzenie analizy przyczynowo-skutkowej, która opisuje emocje inwestorów. Mówi się, że świece są w stanie zobrazować strach, chciwość i nadzieję graczy, co w sposób bezpośredni wpływa na kursy spółek na giełdzie.

       Jedną z bardziej wiarygodnych formacji jest układ tzw. porannej gwiazdy lub przeciwstawny układ wieczornej gwiazdy. Gwiazda poranna jest formacją odwrócenia tendencji spadkowej. Zazwyczaj formacja ta stanowi zapowiedź możliwości wystąpienia wyższych cen. Układ ten składa się z dużej czarnej świecy, po której pojawia się luka spadkowa oraz świeca o niewielkim korpusie. Trzecia świeca ma biały korpus, który zachodzi na czarny korpus świecy pierwszej. Klasyczna formacja gwiazdy porannej będzie posiadała lukę cenową zarówno przed, jak i po środkowej świecy (gwieździe) formacji.

      Formacją przeciwstawną do gwiazdy porannej, jest formacja gwiazdy wieczornej. Ponieważ gwiazda wieczorna jest formacją zapowiadającą spadek, występuje ona w trendzie wzrostowym. Pierwsza świeca ma duży biały korpus, po którym pojawia się gwiazda. Należy zwrócić uwagę, że układ ten jest bardziej wiarygodny, jeśli korpus gwiazdy jest oddzielony luką cenową od korpusu poprzedniej świecy. Niewielki korpus świecy w postaci gwiazdy jest pierwszym znakiem pojawienia się niezdecydowania na rynku. Trzecia świeca pojawia się na niższym poziomie, po luce cenowej, co kończy kształtowanie się tej formacji.

      W praktyce dość rzadko spotykamy klasyczną formację gwiazdy porannej lub wieczornej. Zazwyczaj mamy do czynienia z pewnymi odmianami tych formacji (np. gwiazda poranna doji, porzucone dziecko, czy trzy gwiazdy lub inne bardziej złożone układy, będące pochodną wzorcowej formacji).

SWIECE1_290910

Przykład 1.:

SWIECE2_290910

Przykład 2.:

SWIECE3_290910

Przykład 3.:

 SWIECE4_290910

Mariusz Puchałka
Analityk giełdowy

 

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

10 komentarzy

 1. kiedyś jakiś wybitny znawca rynku kapitałowego powiedział, że podstawą trafnych decyzji (udanych transakcji) jest “iść pod prąd” -jak wszyscy kupują to trzeba sprzedawać i odwrotnie… 😉 A więc psychologia i wytrzymanie alienacji.

 2. mysle ze do waznych przemyslen na temat rynku mozna dojsc w znacznie krotszym czasie i inwestowac na nim tylko niewielkie porcje swojego kapitalu ze wzgledu na spory potencjal ryzyka.

 3. mam nadzieje ze na naszym rynku do jakis pieniedzy mozna dojsc krocej niz po 60-ciu latach pracy z rynkiem:)

 4. do wykresow swiecowych :
  1755 rok – wydanie pierwszej pracy dotyczącej analizy technicznej i psychologii rynkowego tłumu „Fontanna złota – trzech małp nauka o pieniądzach” autorstwa Sonkyu Homma („…po 60-ciu latach pracy osiągnąłem stopniowo głębokie zrozumienie ruchów rynku ryżu..” , „Jeśli wszyscy uważają, że rynek będzie wzrastał, bądź głupcem i sprzedaj ryż”). Trzy psychologiczne zasady spekulacji : nie widzieć, nie słyszeć, nie mówić

 5. Z Dalekiego Wschodu pochodzi wiele roznych bardzo praktycznych wynalazkow w tym miedzy innymi wykresy swiecowe. Juz z tego co pamietam w XVI wieku w Japonii uzywano formacji podobnych do obecnych wykresow swiecowych do przewidywania ruchow cen na rynku ryzu.

 6. Zadziwiające jest to, że japońskie techniki stały się popularne w Stanach Zjednoczonych i Europie dopiero pod koniec ubiegłego wieku! . Przez niemal sto lat górowały wykresy punktowe i słupkowe.

 7. tak, jak w przypadku formacji cenowych, interpretacja świec jest dość subiektywną oceną…

 8. W porównaniu do wykresów słupkowych, znanych z tradycyjnej analizy technicznej, świece mogą wydawać się przyjemniejsze wizualnie i łatwiejsze w interpretacji. Łatwiej zauważyć tu relację ceny zamknięcia i otwarcia z danego dnia.

 9. świece są dobre, bo więcej mają infrmacji, ja bym do tego jeszcze wolumen dołożył i można szukac szczescia na rynku, choć nie jest to proste. Osobiście wydaje mi się, że te gwiazdy sa wiarygodne, ale cześciej spotykamy prostsze formacje np. zasłony czy harami.

 10. Wykresy swiecowe to dobra alternatywa dla wykresow liniowych. Na wykresach liniowych nie widac jak wyglada uklad sil podazy i popytu. Na wykresach swiecowych widac kto przewaza na rynku co czesto bywa istotne przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.