Udany-nieudany debiut Taurona

               Stabilnie, ale poniżej ceny emisyjnej. Tak można podsumować pierwszy tydzień notowań ostatniego dużego debiutanta. Jedni (czytaj: Skarb Państwa) uważają IPO za sukces, inni (czytaj: inwestorzy) wręcz przeciwnie. Co dalej z Tauronem? Przyszłych cen wprawdzie przewidzieć wprawdzie nie można, ale znane są pewne czynniki je kształtujące.

             Tauron zadebiutował na GPW w zeszłą środę. Pierwsze transakcje zostały zawarte dokładnie po tej samej cenie, po której akcje sprzedawane były w ofercie publicznej (uwzględniając oczywiście proces scalenia akcji w stosunku 9:1). Przez chwilę kurs debiutanta minimalnie, bo zaledwie o symboliczny grosik, przekroczył cenę emisyjną. Po kwadransie było już dużo gorzej i marzenia o szybkim zarobku zostały przesłonięte przez obawę o straty. Ci, którzy liczyli na powtórkę z PZU, srodze się zawiedli. Wizja wakacji zasilonych zyskami z inwestycji w prywatyzację rozmyła się w giełdowych realiach i teraz plany wyjazdów miast ambitniejszych, będą skromniejsze.

            Minister skarbu Aleksander Grad, uznał debiut za wielki sukces. Jeżeli przyjąć punkt widzenia i interes Skarbu Państwa, podejście takie jest jak najbardziej zrozumiałe. Skarb Państwa na debiucie ugrał najwięcej. Wszystkie akcje oferowane w IPO zostały sprzedane na pniu i to po cenie wyższej od rynkowej. Przynajmniej na to wskazują pierwsze dni na GPW. Komentując spadek kursu poniżej ceny emisyjnej już po kilku minutach notowań, Grad powiedział: „Szczególnie cenię sobie to, że 230 tys. Polaków kupiło akcje tej spółki. Cieszę się, że nasi obywatele są coraz lepiej wyrobieni biznesowo. Oni wiedzą, że nie opłaca się sprzedawać akcji w pierwszym dniu notowań”. 

           Część inwestorów na pewno nie podziela tych zachwytów. Z ich perspektywy debiut wypadł słabo. Powtórki z PZU mało kto się wprawdzie spodziewał, ale strata wydawała się równie mało prawdopodobna. Zakup akcji od skarbu państwa jest uważany za inwestycję z gatunku tych bezpieczniejszych, potwierdzały to też dotychczasowe prywatyzacji, które kończyły się w większości udanymi debiutami na giełdzie.

          Objawy niezadowolenia pojawiają się na forach giełdowych i w rozmowach telefonicznych z klientami naszego biura. Długoterminowe nastawienie i „wyrobienie biznesowe” też nie dotyczy wszystkich. W trakcie pierwszej sesji na parkiet sypały się zlecenia sprzedaży na 934 i 935 akcji, czyli dokładnie tyle, ile po redukcji przypadało na jednego zainteresowanego maksymalną liczbą papierów.

           Co dalej z Tauronem? Jak w przyszłości będzie się kształtował kurs akcji, nie wie oczywiście nikt. Uwarunkowań jest zbyt wiele, świadomość niektórych z nich może jednak pomóc w podjęciu decyzji o wyjściu bądź dłuższym pozostaniu w inwestycji.

         Przez tydzień niewiele się zmieniło, kurs energetycznego holdingu jest dość stabilny i nadal znajduje się poniżej ceny, za którą akcje kupiły tysiące Polaków. Wysokie początkowo obroty stopniowo maleją, kurs wtapia się już w giełdową rzeczywistość podążając za ruchami indeksów (wykres poniżej).

 

Kurs akcji Tauronu na tle indeksu WIG

tauron080710

             Korelacja notowań debiutanta z zachowaniem szerokiego rynku jest szczególnie widoczna na niższych poziomach cenowych. Zbliżając się do ceny emisyjnej kurs rośnie coraz oporniej, nadal jednak małpuje wahnięcia rynku. Wydaje się więc, że to właśnie giełdowa koniunktura będzie miała teraz największy wpływ na notowania w najbliższych dniach. W gwałtownych spadkach poprzedzających debiut upatruje się głównej przyczyny niepowodzenia (oczywiście z punktu widzenia inwestorów). Od zamknięcia oferty, czyli 21 czerwca, WIG20 obniżył loty o prawie 6%. Niestety, Sytuacja na światowych giełdach nadal jest mocno niepewna. Indeksy amerykańskie znajdują się w rejonie średnioterminowych wsparć, grożąc pogłębieniem spadków

           Niska rynkowa wycena spółki ma też przełożenie na potencjalny popyt zgłaszany przez instytucje finansowe. Tauron nie ma raczej szans na szybkie wejście do indeksu WIG20, co osłabia zainteresowanie jego akcjami. Szansę dołączenia do grupy największych polskich spółek Tauron będzie miał dopiero przy korekcie indeksu, 20 września.

            Są też mocne argumenty wspierające popyt i zabezpieczające przed dalszym spadkiem. Ponieważ kurs znajduje się poniżej ceny emisyjnej, uruchomiona może zostać opcja stabilizacyjna, polegająca na skupowaniu akcji na GPW w celu podtrzymania cen. Opcja działać może przez 30 dni. Niestety, o jej ewentualnym wykorzystaniu dowiemy się dopiero po upływie tego okresu. Akcje Taurona na własny rachunek skupuje też KGHM. W dniu debiutu miedziowy kombinat dokupił na giełdzie 3,94mln akcji, zwiększając swoje zaangażowanie do 5,15%. Przed ofertą publiczną KGHM deklarował, iż jest zainteresowany objęciem 11,1% walorów.

            Przy obecnej cenie atrakcyjnie kształtują się też podstawowe wskaźniki fundamentalnej dając dyskonto do pozostałych firm z branży notowanych na warszawskiej giełdzie (tabelka poniżej).

 Wskaźniki findamentalne Taurona na tle spółek z branży (cena\zysk i cena\wartość księgowa).

tauron080710 (tabelka)

            Podsumowując, poziomy notowań Tauronu są w tej chwili stabilne. Popyt może zostać wzmocniony przez KGHM i opcję stabilizacyjną. Jeśli rynki finansowe nie doświadczą gwałtownego załamania, najbliższe dni nie powinny przynieść powiększania niedużych w końcu strat. Zyski zaś, jeśli w ogóle w się pojawią w krótkim horyzoncie, na pewno nie będą znaczne. Lekcja inwestowania, jakiej doświadczyli początkujący inwestorzy nie jest  zatem zbytnio bolesna, a może zaprocentować w przyszłości. Debiut Taurona pokazał, że na rynku nie ma rzeczy pewnych, a ryzyko jest na stałe wpisane w giełdową grę

           Ten udany-nieudany debiut może się odbić czkawką i MSP. Skarb państwa potrzebuje pieniędzy z kolejnych prywatyzacji (w kolejce czeka już GPW). Polacy mogą czuć się jednak zawiedzeni i pieniądze na akcje z kolejnych IPO wykładać będą z większymi oporami.

15 komentarzy

 1. avatar

  “Lekcja inwestowania, jakiej doświadczyli początkujący inwestorzy nie jest zatem zbytnio bolesna, a może zapoczątkować w przyszłości.” – Wielu moich znajomych pierwszy raz zacęło swoją przygodę z giełdą od kupna akcji Taurona, podtrzymując swoje prognozy na 10 procentowy zysk w oparciu o udany debiut PZU, byli pewni zysku. Rzeczywistość znowu okazała się trudna do przewidzenia, niestety tym razem na niekorzyśc inwestorów, ale jak mówią doświadczeni wieloletni inwestorzy giełdowi lepiej żeby początkujący gracz przegrał i nabrał respektu do rynku, niż wygrał i na fali optymizmu popłynął z całą swoją gotówką.

 2. avatar

  do Tauronik: dzieki za info. czyli sie skonczylo jeszcze wczesniej… no, to zobaczymy teraz jak spolka bedzie sobie radzic sama. na razie jest niezle, choc caly czs ponizej ceny emisyjnej:(

 3. avatar
  Tauronik,

  “Zarząd TAURON Polska Energia S.A. (“Spółka”) informuje, że w dniu 26 lipca 2010 r. powziął od Menedżera Stabilizującego – UniCredit Bank AG Oddział w Londynie, informację o zakończeniu w dniu 23 lipca 2010 r. okresu stabilizacji kursu notowań akcji TAURON Polska Energia S.A. notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A na zasadach określonych w prospekcie Spółki zatwierdzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego w dniu 27 maja 2010 r.”

  Źródło: Raport bieżący nr 22 / 2010

 4. avatar

  Okres stabilizacji dla Tauronu wynosi 30 dni, czyli chyba do jutra, do 29 lipca?

 5. avatar

  Dzisiaj się skonczył okres stabilzacji kursu taurona

 6. avatar
  krytyczny,

  cos ten tauron slabiutki jakis. rynek rosnie a ten stoi jak wryty. tez wyszedlem tuz nad kreska i nie zaluje

 7. avatar
  zawiedziony,

  no i nawet sie sprawdzilo. plusy byly niewielkie i tylko przez chwile, jak spolka wchodzila do msci. na szczescie zdazylem wtedy uciec z minimalnym zyskiem. dzieki za te informacje, pomogly.

 8. avatar

  Dzisiaj Tauron tez kiepsko czyzby inwestorom nie spodobala sie informacja o tym ze spolka bedzie budowala farmy wiatrowe. Ostatnio w naszym kraju zrobilo sie glosno o farmach wiatrowych bo ludzie ktorzy mieszkaja w bezposrednim sasiedztwie farm sa niezadowoleni z wielkich szumiacych wiatrakow. To psuje krajobraz i podobno szkodzi zdrowiu ze wzgledu na infradzwieki ktore wydaj wiatraki. Obecnie jest przygotowywany przepis ktory uniemozliwi budowanie farm w odleglosci mniejszej niz 1000 metrow od najbliszych budynkow mieszkalnych.

 9. avatar

  Wczoraj rynkowy tlum pedzil na oslep w kierunku zakupow zachwycony tym ze spolka w chodzi w indeks regionalny dzisiaj pedzi na oslep w druga strone. Ale jazda, nie ma to jak na lokacie male ale pewne.

 10. avatar
  bolsa_de_valores,

  dzisiaj rano pojawiła się informacja, że w środę Tauron wejdzie do indeksu MSCI. To wymusza zwiększony popyt zagranicznych instytucji finansowych, które muszą uzupełniać porfele o akcje Tauronu. Efekty już widać, a jutro powinno być jeszcze lepiej

 11. avatar

  Podaz ze strony malych jest i bedzie jeszcze przez jakis czas to normalne przy takiej konstrukcji oferty publicznej. Wazne zeby duze fundusze skupowaly akcje bo to moze podtrzymac notowania. Jest tutaj pewna szansa na dalsze spokojne umacnianie notowan. Moze KGHM tez bedzie nieco kupowal i moze Tauron wejdzie do indeksow regionalnych rynkow rozwijajacych sie.

 12. avatar

  Dzisiaj jakby troche skubali ten Tauron kupujacy. Juz jest na cenie emisyjnej moze jeszcze deczko podciagna to bedzie mozna odetchnac nieco z ulga. Szkoda tylko ze tylu inwestorow czeka na to az cena przekroczy cene emisyjna zeby sprzedac akcje to napedzi podaz powyzej ceny 5.13 zeta.

 13. avatar

  Rynek ofert pierwotnych to nie maszynka do robienia pieniedzy tylko taki sam ryzykowny instrument jak inne na rynku kapitalowym. Z tym jednak zastrzezeniem ze rzeczywiscie duze oferty skarbu panstwa na ogol konczyly sie dodatnim debiutem.Jednak istnialy wyjatki od tej reguly i Tauron jest jednym z nich. Teraz notowania beda sie raczej konsolidowaly bez wyraznego trendu. Po przecenie indeksu branzowego nie ma juz za bardzo gdzie spadac a o wzrosty tez nie bedzie latwo biorac pod uwage wycene Taurono w stosunku do innych spolek z branzy. Jednym slowem kicha na calego.

 14. avatar

  Trzeba przyznac ze minister Grad dobrze to rozegral z punktu widzenia interesow Skarbu Panstwa. Najpierw sprzedano PZU ktorego dobrze znana marka i wyniki finansowe pozwolily zakonczyc debiut sukcesem i zyskiem dla szerokich mas drobnych inwestorow. To podgrzalo atmosfere na rynku i rozbudzilo apetyty na dalsze sukcesy wsrod gieldowej gawiedzi… i wtedy sprzedano Tauron. Spolke o mniejszej renomie ktora nie cieszyla sie takim wzieciem wsrod inwestorow insytucjonalnych jak PZU. No i teraz jest problem bo Tauron caly czas ponizej ceny emisyjnej. Oczywiscie powodem takiego zachowania sie akcji jest takze slabsza koniunktura na rynkach swiatowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.