Pewność kontra zysk

           Jedni preferują szybki zysk i nie stronią od emocji związanych z gwałtowną huśtawką  cen akcji. Inni wola inwestować długoterminowo, cenią sobie przede wszystkim stabilność kapitału i niski poziom ryzyka, godząc się z niższym zarobkiem. Dla inwestorów spokojniejszych dobrą lokata powinny byś spółki określane mianem “defensywnych”.

 

            Mówiąc, iż zachowanie akcji danej spółki zależy w mniejszym bądź większym stopniu od giełdowej koniunktury, Ameryki nie odkrywamy. Gdy giełdą rządzą byki, ceny większości papierów wspinają się w górę, gdy na parkiet pada cień bessy, ciągnie on w dół kursy już niemal wszystkich notowanych przedsiębiorstw. To tak zwane ryzyko rynku. W tym kontekście kluczowe są słowa „w mniejszym lub większym stopniu” mówiące o sile powiązania akcji danej spółki z szerokim rynkiem.

            Do zmierzenia tej korelacji i ryzyka rynkowego używa się współczynnika Beta akcji. Informuje on o statystycznej zależności pomiędzy zmianami cen danych akcji, a ruchami całego rynku lub konkretnego indeksu. Współczynnik przyjmuje wartość od 0 do +nieskończoność. Mówiąc w dużym skrócie: im wartość ta jest większa, tym większy wpływ na notowania danych akcji ma ogólna sytuacja na rynku i tym większe jest ryzyko inwestycyjne. Np. jeśli Beta spółki równa się 2, ruch indeksu (np. WIG) o 5% statystycznie podnosił kurs akcji tej spółki o 10%. Odwrotnie, gdy Beta=0,5 oznacza to, iż taki sam ruch indeksu wywołał wzrost cen zaledwie o 2,5%. Oczywiście to samo tyczy się spadków.

           Tyle teoria. Według niej spółki defensywne, to takie które są mało wrażliwe na wahania koniunktury, czyli współczynnik Beta jest mniejszy od 1. Akcje defensywne zapewnić mają stosunkowo wysoki stopień bezpieczeństwa inwestycji i względnie stabilną stopę zwrotu.

          Tradycyjnie za spółki defensywne uważani są reprezentanci branż odpornych na zawirowania koniunktury gospodarczej. Takich, które swoje produkty sprzedadzą nawet w czasach kryzysu, a popyt na nie rośnie znacząco w czasach prosperity. Kryteria te spełniają duże stabilne spółki, regularnie wypłacające dywidendę. To najczęściej reprezentanci sektora użyteczności publicznej i ochrony zdrowia, branży spożywczej, energetycznej, telekomunikacyjnej, czy też dostawcy mediów (gaz, prąd woda itp.).

 

            Dobrym przykładem silnej spółki defensywnej z warszawskiego parkietu może być Mennica Polska (wykres poniżej). Obszar działalności (wytwarzanie monet obiegowych i numizmatycznych, wyrobów grawersko-medalierskich oraz przetwórstwem metali szlachetnych) jest mało uzależniony od gospodarczej koniunktury, stąd ograniczona reakcja cen na wahania tejże. Oczywiście nastroje na rynkach finansowych wpływają też na spółki defensywne i tak jest też w tym przypadku. Wpływ ten jest jednak znacznie mniejszy niż w branżach ściślej powiązanych z cyklami koniunkturalnymi, jak np. branża. budowlana czy nieruchomości. Na wykresie widać wyraźnie, iż w trakcie ostatniej bessy wycena Mennicy straciła stosunkowo niewiele. Przecena nie zaburzyła też stabilnego trendu wzrostowego, w którym od lat porusza się kurs akcji. Ta długoterminowa tendencja jest od lat wielkim atutem spółki. W tym przypadku nie możemy liczyć raczej na spontaniczne rajdy rzędu kilkudziesięciu procent na sesję, ale z drugiej strony, nie grożą nam też nagłe załamania kursu. Mamy zatem wysokim stopień ochrony kapitału. Jeżeli do tego dorzucimy regularnie wypłacaną w ostatnich latach dywidendę, spełnione zostaje też kryterium stabilnej stopy zwrotu, powiększonej jeszcze o zyski wynikające ze wzrostu kursów.

mennica280710

 

             Drugim przykładem może być telekomunikacyjny moloch, czyli TPSA (wykres poniżej). Tutaj też daje się zauważyć mniejsza wrażliwość na cykle gospodarcze i giełdowe. Ekspozycja branży telekomunikacyjnej na kryzys też jest ograniczona. Na wykresie można znaleźć również długoterminowy trend wzrostowy, choć w tym przypadku nie jest on już tak wyraźny i szybki. Od 5 lat ceny w zasadzie poruszają się bokiem, notując w tym czasie umiarkowane wzloty i upadki, które odpowiadają giełdowej hossie i bessie. Przychody i zyski spółki są stabilne, regularnie płacona jest też dywidenda.

tepsa280710

 

             Spółki defensywne zawsze mogą liczyć na rzesze adoratorów, która szybko powiększają się w ciężkich czasach. Warto umieć je rozpoznawać i wykorzystywać ich cechy. Tego typu akcje okazują się szczególnie dobrą lokatą w czasach giełdowej niepewności, nerwowej atmosfery skutkującej rozchwianiem indeksów lub długotrwałej spadkowej korekty. Z taką właśnie sytuacją mieliśmy do czynienia od kwietnia do lipca b.r., kiedy to światowe giełdy mocno spadły, a potem długo trzymały inwestorów w niepewności, grożąc powrotem tendencji spadkowej. Jeżeli na rynku pojawi się już bessa, na akcjach defensywnych trudno będzie zarobić, ale wolniejszy spadek i mniejsza skala strat jest bardzo prawdopodobna. Długoterminowe inwestowanie w papiery spółki defensywnej ma bowiem przede wszystkim utrzymywać wartość portfela i zapewnić uzyskiwanie stałego dochodu. Oczywiście i w tym przypadku nie ma nic za darmo. Mniejsza wrażliwość na cykle rynkowe z jednej strony pozwala chronić kapitał, ale gdy na giełdzie szaleje optymizm i indeksy dynamicznie szybują w górę, poważnie zmniejsza rozmiary potencjalnych zysków.

11 komentarzy

 1. no a TP ostatnio niezle sobie radzi wbrew rynkowi, co potwierdza miano spolki defensywnej. mam, nie zaluje i licze, ze bedzie jeszcze lepiej. PS przydalaby sie jakas krotka analiza techniczna

 2. badania ze swej isoty opierać się muszą na danych historycznych, podobnie jak prognozy przyszłości zawsze sa niepewne. skoro jednak ryzyko systematyczne mozna przynajmniej starac sie ograniczyc, to czemu tego nie robić? szczegolnie w czasach niepewnosci gospodarczej moze to byc dobra strategia

 3. Beta jest zdecydowanie lepszym wskaźnikiem rynkowym od kowariancji, pokazując nie tylko kierunek zmiany, ale też jej siłę. Wskazując na poziom ryzyka systematycznego spółki umożliwia nam podjęcie decyzji tego, czy chcemy zainwestować w spółkę narażoną na determinizm ze strony ruchów cen na rynku. Należy jednak pamiętać, że Beta obliczana jest z danych historycznych, a czy rynek będzie się zachowywał tak jak w przeszłości? To się dopiero okaże…

 4. a ja uwazam, ze tp jest OK i trzyma poziomy. teraz to nawet wyraznie przeszla do ofensywy po ostatnim raporcie. cos mi sie wydaje, ze czeka nas niedlugo 20zł

 5. DynamicTrader,

  spółki defensywne może są i dobre dla już bogatych. młodzi, którzy chcą pomnożyc swoj mizerny kapitał początkowy muszą szukać gdzie indziej, tam gdzie zyski są większe (i ryzyko oczywiście).

 6. mnie tepsa tez jakos nie podchodzi. moze to zaszlosci z przeszlosci, nie lubie komunistycznych monopoli:/ tak po wykresie patrzac to jednak nie zgodze sie z vectorem, w porownaniu do innych spolek, zachowuje sie dosc stosunkowo stabilnie, a dywidenda daje staly dochod. zdecydiowanie wole jednak np. mennice.

 7. Co do TPSA, to szczerze powiedziawszy bałbym się w nią inwestować – może i jest defensywna, ale i tak zbyt mało stabilna. To oczywiście zależy od czasowego charakteru inwestycji, ale w moim przypadku – nie 😉 Co do mennicy – ta branża jest raczej mało podatna na jakiekolwiek większe zmiany rynku, co nie zmienia faktu, że już kilkukrotnie po większej konsolidacji nastąpiło większe wybicie w górę, gwałtowna reakcja – a to jest ciekawe 😉 Nie powiedziałbym, że może znacznie obniżyć zyski w czasach boom’u 🙂

 8. Spółki sprzedające wyroby alkoholowe też chyba do tej grupy należą, a w czasach optymizmu i wzrost powinien być znaczny, natomiast w czasach pesymizmu to niby też ;))

 9. poczatkujacy,

  taaa… godne przemyslenia, choc ta tepsa to tak od 5 lat malo atrakcyjnie. teraz moze byc lepiej, bo po dobrych wynikach i podniesieniu prognoz kurs rosnie.

 10. bolsa_de_valores,

  te dwie spoleczki wygladaja calkiem ladnie. niestety, z akcjami defensywnymi tez bywa roznie, jak PGNiG czy PGE, ktore sa tak wlasnie klasyfikowane. przez ostatnie miesiace stabilne byly na nich tylko spadki. juz tracilem cierpliwosc, na szczescie ostatnio cos sie ruszylo:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.