Czysta energia, fundusze ETF, a rozterki człowieczeństwa

            Nie potrafimy przewidzieć przyszłości, niezbadane są wyroki boskie, tak być musiało, to chyba proste… Tak tekstem piosenki można by sparafrazować tragiczne wydarzenia pod Smoleńskiem. Blaise Pascal stwierdził kiedyś, że: „człowiek jest trzciną najsłabszą na wietrze, najwątlejszą w przyrodzie, ale trzciną myślącą”. W swoich rozważaniach dochodzi do wniosku, że człowiek jest kimś bardzo ważnym wobec otaczającego go świata, gdyż jako jedyna istota na ziemi posiada rozum. W ten sposób wyróżnia się z pośród innych żyjących na ziemi istot dlatego, że potrafi myśleć i mówić. Dzięki tym cechom człowiek pod względem intelektualnym przewyższa świat i inne stworzenia.

          Jednak filozof przestrzega i porównuje człowieka i jego życie do słabej i cienkiej trzciny. W ten sposób chce pokazać, że mimo swojej mądrości, człowiek jest niewielką jednostką wobec całości świata i jest tylko jego małą cząstką nieznaczącą wiele…

           … a propos trzciny smaganej powiewami wiatru kojarzy się wykorzystanie zjawiska wiatru jako źródło energii odnawialnej. Znamy kilka rodzajów energii odnawialnej (m.in. słoneczną, wiatrową, wodną, geotermalną, energię z biomasy i biogazu). Z pewnością wiatr był, jest i będzie zjawiskiem wykorzystywanym przez ludzi. Historia mówi, że przed pojawieniem się maszyn parowych, wiatr był głównym motorem rozwoju przemysłowego.

           Zmiany koniunktury w tzw. czystej energii, słonecznej i z wiatru odwzorowują globalne fundusze inwestujące w akcje spółek z tych branż w grupie tzw. Exchange Traded Funds (ETF). ETF to pasywnie zarządzane podmioty, których jednostki uczestnictwa notowane są na giełdach. Kapitał lokują w aktywa, wchodzące w skład portfeli istniejących już lub specjalnie stworzonych indeksów, odzwierciedlających zachowanie konkretnych rynków (np. polskiego) czy branż (jak właśnie branży energii odnawialnej).

          Już wkrótce inwestorzy na GPW będą mogli operować pierwszymi instrumentami ETF. Warszawska giełda podpisała bowiem umowę z Lyxor Asset Management, który będzie pierwszym emitentem notowanego na GPW funduszu typu ETF na WIG20. Fundusz indeksowy ETF na WIG20 pojawi się w czerwcu lub lipcu 2010 r. Komisja Nadzoru Finansowego zaakceptowała zmiany w regulaminie GPW, pozwalające na rozpoczęcie obrotu funduszami ETF. Wyniki inwestycyjne funduszu ETF będą wiernym odzwierciedleniem zmian indeksu WIG20, a opłata za zarządzanie kilkukrotnie niższa niż w funduszach akcji. TFI będą więc musiały rywalizować o klientów.

         Poniżej przedstawiamy dane dotyczące rozwoju poszczególnych branż energii odnawialnej, które znajdują się w grupie ETF i być może po indeksie WIG20, będą dostępne dla inwestorów na GPW.

Produkcja energii elektrycznej w (MWh) przez poszczególne technologie w latach 2005 – 2009.

Energwiatr20100416

Źródło: Opracowanie PSEW (Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej) na podstawie danych URE. Stan na 14.01.2010

 

 Mariusz Puchałka
Analityk giełdowy

  

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

4 komentarzy

  1. A moze zmiast FTF-ow lepiej samemu kupic Wig20 dokladnie wedlug skladu i bez zadnej oplaty za zarzadzanie miec fundusz ktory daje stopy zwrotu (takze te ujemne:) ) dokladniusko takie same jak FTF-y
    Pomijajac koszty prowadzenia rachunku i prowizji mamy tani fundusz.

  2. Pingback: elupowujox
  3. sadzac po ostatnich wynikach sprzedazowych branzy funduszy te maja sie calkiem dobrze. Za ostatni okres saldo wplat/wyplat jest wyraznie na plusie.

  4. Nasze spoleczenstwo jest nadal bardzo slabo wyedukowane inwestycyjnie wiec raczej nie bedzie runu na FTF-y. Ci ktorzy maja swoje osczednosci w funduszach kieruja sie glownie aktualna stopa zwrotu (a ta akurat za ostatni okres jest duza) wiec raczej nie bedzie masowego przechodzenia na FTF-y. Ci ktorzy nie inwestuja lub maja kase w lokatach nie zdecyduja sie na ten produkt.

  5. To dobrze ze pojawila sie konkurencja dla rodzimych funduszy ktore przygladajac sie jedne drugim staraly sie nie odbiegac zbytnio od sredniej. Nikt z zarzadzajacych nie chcial za bardzo ryzykowac swojego miejsca pracy wiec wygodniej bylo podazac za srednia koszac przy okazji niezle oplaty za zarzadzanie. Teraz czesc kapitalu odplynie do FTF-ow. Jednak nie wydaje sie aby ta forma inwestowania w sposob istotny zagrozila rodzimym funduszom. Zanim nowy produkt sie upowszechni minie troche czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.