Siła relatywna, czyli próba osiągnięcia wyników lepszych od średniej rynkowej

              Siła relatywna jest bardzo dobrym sposobem do skutecznego lokalizowania okazji inwestycyjnych przy jednoczesnym niskim poziomie skomplikowania metodologii. Może ona być skutecznym narzędziem nie tylko na rynku akcji, czy instrumentów pochodnych, ale także w przypadku inwestowania na rynku walutowym, towarowym lub w fundusze inwestycyjne.

 

            Narzędzie analityczne tzw. siłę relatywną najczęściej stosuje się we wstępnym procesie zawężenia wyboru spółek. Siła relatywna jest jednym z bardziej popularnych wskaźników analizy technicznej. Jego zadaniem jest pokazanie, jak notowania danej spółki zachowują się na tle całego rynku, bądź wybranego indeksu. Nie daje on jednak, jak większość popularnych wskaźników, sygnałów kupna i sprzedaży.

 

           Czym jest siła relatywna? Siła relatywna (siła względna) to iloraz cen dwóch wielkości. Pierwsza to kurs obserwowanej spółki, a druga to indeks, do którego chcemy ją porównywać. Zadaniem wskaźnika relatywnej siły jest określenie, który z porównywalnych instrumentów jest silniejszy (czyli jego kurs rośnie szybciej, lub w obecnych warunkach rynkowych spada wolniej w stosunku do punktu odniesienia). Wskazanie (przefiltrowanie większej ilości spółek) takich walorów lub np. indeksów branżowych pozwala inwestorowi na zawężenie obszaru poszukiwań inwestycji do tych, które oferują najkorzystniejsze warunki.

 

         Wykres siły relatywnej można analizować pod kątem trendów. Zastosowanie analizy technicznej opiera się m.in. na wyłapaniu i obserwacji trendów. Wynik obserwacji wykresu siły relatywnej wskazuje, że również ten element analizy technicznej poddaje się teorii trendów. Na każdym wykresie siły relatywnej widoczne są szczyty i dołki (maksima i minima). Możemy zatem wyznaczyć linie trendu (wzrostowego lub spadkowego). W tym układzie łatwiej jest dostrzec zarówno pozytywne, jak i negatywne dywergencje, które najczęściej z wyprzedzaniem generują sygnały sugerujące możliwą zmianę tendencji na instrumencie bazowym (w naszym przypadku na notowaniach spółki).

 

         Poniżej przedstawiamy wykres notowań KGHM na tle relatywnej siły spółki względem indeksu WIG. Warto zwrócić uwagę na systematyczny wzrost wykresu relatywnej siły KGHM już od pierwszych dni lutego 2009 r., podczas, gdy indeks WIG rozpoczął wzrosty na początku marca 2009 r.

SILARELATYWNA20100210

 

Mariusz Puchałka
Analityk giełdowy

  

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

6 komentarzy

  1. w inwestowanie w spolki najlepiej bawic sie na rynku wzrostowym wtedy mamy wieksze szanse na zysk. Na rynku nijakim lub spadkowym lepiej uwazac. Spolki o duzej sile wzglednej tez moga zabolec.

  2. lepszy od wzglednej sily jest jakis news wtedy mozna sie podczepic i cos skubnac ale o prawdziwe newsy dosc trudno.

  3. ja tam zadowolony jestem z KGHM dal niezle zarobic a spadki to nie odlaczna czesc rynku wiec nie ma co narzekac. Moze teraz jak Grecja dostanie wsparcie to i KGHM troche ruszy.

  4. Wzgledna sila KGHM do indeksu to juz historia teraz to dosc slaby papier i latwo mozna wtopic.

  5. Przedstawiony wskaznik czasami moze sie przydac ale dobre rezultaty daje takze posortowanie spolek wedlug stopy zwrotu za dany okres. Jesli spolka znajduje sie wyraznie w gornej czesci rankingu tzn ze ma takze duza sile relatywna do indeksu. Do wstepnego odsiania spolek sie nadaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.