LookING inside GPW – 04 stycznia 2010 r.

            W ostatnich dniach obserwowaliśmy umocnienie spółek deweloperskich. Warunki ekonomiczne, z którymi musi zmagać się cały sektor są jednak w dalszym ciągu dość trudne (cofnięcie popytu, banki zaostrzyły swoją politykę itp.). Według ekonomistów ożywienia na rynku nieruchomości można spodziewać się najpóźniej w 2011 roku. Czy rynek zatem dyskontuje wcześniejszą poprawę sytuacji?

MARVIPOL – kurs spółki w okresie ostatnich 4 miesięcy konsolidował powyżej strefy 15,0-15,5 zł. Dnia 23 grudnia ub. r. za sprawą wzrostu aktywności strony podażowej doszło do spadku poniżej wymienionej wyżej strefy 15,0-15,5 zł, po czym jednak kurs dynamicznie powrócił ponad techniczne wsparcia, co należy ocenić pozytywnie. Wahaniu kursu towarzyszył wyższy wolumen obrotów.

PROCHEM – notowania spółki specjalizującej się w projektowaniu obiektów przemysłowych od maja ub. r. znajdują się w  korekcie spadkowej, która na wykresie przybrała postać łagodnie nachylonego klina spadkowego. W lipcu ub. r. doszło do kilkudniowej konsolidacji kursu w obszarze 21-22 zł, która zakończyła się wybiciem w górę. Z kolei w ostatnich dniach grudnia kurs chwilowo spadł poniżej poziomu 21 zł, by następnie szybko powrócić ponad strefę technicznego wsparcia. Takie zachowanie kursu zwiększyło znaczenie strefy 21-22 zł.

Ocena rynku:
Końcówka ubiegłego roku przyniosła nieznacznie pogorszenie nastrojów na rynku akcji. Z punktu widzenia analizy technicznej nie doszło jednak do zmiany obowiązującej od dłuższego czasu tendencji wzrostowej. Dla indeksu WIG20 kluczowe jest zachowanie kursu względem wzrostowej luki z 28 grudnia ub. r. (2.371-2.402 pkt.). W przypadku spółek średniej kapitalizacji warto obserwować efekt rozstrzygnięcia dwutygodniowej konsolidacji indeksu mWIG40 w strefie 2.340-2.380 pkt.

Mariusz Puchałka
Analityk giełdowy

 PRM040110

MVP040110

 

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie dołożyła należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak ING Securities Spółka Akcyjna w Warszawie i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

2 komentarzy

  1. Gielda nasza mocno juz jest wyciagnieta. Teraz trudno bedzie robic nowe maksy dlatego z zakupami spolek trzeba sie wstrzymac. W mediach widac jak pieja z zachwytu nad efektem stycznia a wiekszosc juz odcina kupony od tego niby wzrostu co ma nastapic. Oj bedzie lanie jak sie patrzy…

  2. prochem moim zdaniem ma zadatki na wzrost ale na takim jak teraz niepewnym rynku bedzie to trudne wiec skorygowanie w okolice 22 zl jest mozliwe i wtedy bedzie dobry moment do wejscia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.